wtorek, 18 lipca 2017 16:34

Stare wiaty przystankowe do wymiany

Autor Redaktor Techniczny
Stare wiaty przystankowe do wymiany

Trwa wymiana wiat przystankowych w Krakowie. W tym tygodniu planowany jest demontaż starych zadaszeń i przygotowanie fundamentów do montażu nowych konstrukcji na ul. Mackiewicza (przystanek „Siewna Wiadukt” w kierunku ul. Opolskiej), na ul. Piasta Kołodzieja (przystanek „Kleeberga” w kierunku ronda Piastowskiego), na ul. Srebrnych Orłów (przystanek „Rondo Piastowskie” w kierunku osiedla Piastów) oraz w dwóch lokalizacjach na ul. Wiślickiej (przystanki „Łęczycka” i „Wiślicka” w kierunku Mistrzejowic) – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Kraków wymienia wiaty przystankowe, które mają już ponad 15 lat i są mocno wyeksploatowane. Do 2029 roku wymiana obejmie ponad 500 sztuk. W pierwszej kolejności wymieniane są najstarsze i najbardziej zniszczone obiekty.

Co ważne, wymiana jest dla miasta bezkosztowa. Wykonuje ją firma, która w zamian za dochód z reklam umieszczonych w gablotach reklamowych na przystankach wymieni 500 sztuk zadaszeń oraz przez cały okres trwania umowy, tj. 250 miesięcy, będzie dbała o ich utrzymanie i ewentualne naprawy.

Najwięcej wiat, bo blisko 200, wymienionych zostanie w ciągu pierwszych czterech lat – po 50 rocznie do 2018 roku. Koncesja obejmuje również odremontowanie i posadowienie wiat w nowych lokalizacjach, wybranych przez mieszkańców i ZIKiT, których w sumie będzie 125.

Warto zaznaczyć, że obecnie ZIKiT przygotowuje postępowanie w celu zawarcia drugiej koncesji na wymianę wiat nie objętych poprzednią umową. Liczba wiat i inne szczegóły będą znane dopiero po wyłonieniu koncesjonariusza. Wymiana ma jednak odbyć się na takich warunkach jak obecna, czyli bez kosztów dla miasta i z obowiązkiem utrzymywania obiektów w zamian za reklamę w gablocie na przystankach.

W Krakowie już ponad 1100 na 1800 przystanków jest zadaszonych.

Fot. ZIKiT

Kraków - najnowsze informacje