czwartek, 24 czerwca 2021 11:37

Stary Sącz. Złodziej - recydywista okradł domek letniskowy. Policja przestrzega

Autor Aleksandra Tokarz
Stary Sącz. Złodziej - recydywista okradł domek letniskowy. Policja przestrzega

O tym, że okazja czyni złodzieja przekonał się właściciel jednego z domków letniskowych na Sądecczyźnie. Sprawca wszedł do środka przez otwarte okno zabierając telefon komórkowy oraz pieniądze. Już 1,5 godziny po zdarzeniu starosądeccy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyznę, który dopuścił się tej kradzieży.

- Kilka dni temu, starosądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że w miejscowości Jazowsko w jednym z domków letniskowych doszło do kradzieży. Kiedy policjanci przyjechali na miejsce ustalili, że złodziej wykorzystał nieobecność właściciela i wszedł do środka przez otwarte okno, po czym zabrał gotówkę oraz telefon komórkowy, które były schowane w plecaku - relacjonuje Aneta Izworska z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Mundurowi ruszyli w teren w poszukiwaniu sprawcy. Już półtorej godziny od zdarzenia policjanci zatrzymali podejrzewanego mężczyznę, który przyznał się do kradzieży. Okazało się, że skradziony telefon ukrył w trawie, a część gotówki zdążył już wydać na alkohol i papierosy.

Mieszkaniec gminy Łącko został zatrzymany i usłyszał od policjantów zarzut kradzieży. Za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia, ale sąd może orzec wyższy wymiar kary z uwagi na to, że mężczyzna popełnił je w warunkach recydywy.

Tragedia w Bilsku koło Łososiny Dolnej. Ciągnik śmiertelnie przygniótł mężczyznę
Wiadomości Łososina Dolna. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło podczas załadunku drzewa. Policjanci, pod nadzorem prokuratura, ustalają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

By ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży policjanci apelują o czujność i odpowiednie zabezpieczenie altan i domków letniskowych.

  • Wychodząc z domku czy altany należy dokładnie zamknąć drzwi i okna. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
  • Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów i drogiego sprzętu. Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów,  zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne,  a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla  właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić,  że przedmioty są naszą własnością).
  • Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność. Zainteresujmy się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren  ogródków czy kręcą się w pobliżu domków letniskowych. Zwracajmy uwagę na  hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez obce osoby, którym nie  towarzyszy nikt ze znanych nam sąsiadów.
  • Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy przebywają na niej działkowicze i korzystając z okazji niepostrzeżenie ukraść pozostawione w otwartych altanach/domkach torebki, telefony czy portfele.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że w naszej altanie czy domku letniskowym doszło do włamania lub kradzieży nie dotykajmy  niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej  kradzieży.

fot. ilustracyjne/pixabay

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje