piątek, 30 października 2020 06:25

Strajk kobiet: MEN zapowiada konsekwencje za godziny rektorskie. "To skandaliczna postawa"

Autor Mirosław Haładyj
Strajk kobiet: MEN zapowiada konsekwencje za godziny rektorskie. "To skandaliczna postawa"

Przemysław Czarnek ocenił, że niektóre uczelnie, wprowadzając czas wolny, "zachęcały do wychodzenia na wielkie manifestacje w szczycie pandemii".

Minister edukacji był gościem w TVP Info. Podczas rozmowy ocenił, że postawa uczelni, które wprowadziły godziny rektorskie, by umożliwić studentom wzięcie udziału w proteście, była skandaliczna i nieodpowiedzialna. Czarnek poinformował, że chodzi o 15 placówek, głównie wrocławskich:

Zwolniono uczniów, studentów, po to by uczestniczyli w tych strajkach, narażając ich bezpośrednio na niebezpieczeństwo, zachęcając ich do tego niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia, nie tylko przez nich, ale również przez ich rodziny. To skandaliczna, nieodpowiedzialna postawa władz uczelni

powiedział.

Większość uczelni ma prawo organizować dla swoich studentów tzw. godziny rektorskie:

Gdańsk - jak powiadam - jest jeszcze głębszym problemem, bo tam są godziny rektorskie. W tej sprawie też będę podejmował odpowiednie decyzje, które leżą w kompetencji ministra nauki. Po analizie tego wszystkiego, jeszcze w dniu dzisiejszym, po tym wszystkim, co się działo wczoraj do wieczora, będziemy komunikować w następnych godzinach.

Minister zapowiedział, że z racji sprawowanej funkcji, może wziąć pod uwagę decyzje uczelni przy rozdzielaniu środków inwestycyjnych dla placówek:

Ale proszę nie zapominać, że ja mam również - jako minister edukacji i nauki - kompetencje do rozdzielania środków inwestycyjnych dla uczelni, środków na badania, na granty. Takie wnioski leżą u nas w ministerstwie i nie mam najmniejszej wątpliwości, że będziemy musieli brać pod uwagę również to, co się dzieje na poszczególnych uczelniach, które narażają na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia nie tylko swoich studentów, ale również ich rodzin, również ich najbliższych, również seniorów z ich rodzin, zachęcając ich wręcz do wychodzenia na wielkie manifestacje w szczycie pandemii koronawirusa

wwyjaśnił Czarnek.

Inf.: onet.pl
Fot.: By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Polska

Polska - najnowsze informacje