czwartek, 28 stycznia 2021 13:42

Strajk kobiet w Krakowie. Nina Gabryś: "Wyrok Trybunału będzie oznaczał tragedię i cierpienie wielu kobiet"

Autor Marzena Gitler
Strajk kobiet w Krakowie. Nina Gabryś: "Wyrok Trybunału będzie oznaczał tragedię i cierpienie wielu kobiet"

- W  mojej osobistej ocenie wyrok Trybunału będzie oznaczał tragedię i cierpienie wielu kobiet - komentuje wczorajsze opublikowanie wytoku TK w sprawie aborcji Nina Gabryś, Pełnomcniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej. - W sytuacji pandemicznej nieodpowiedzialnością jest wzniecanie tak dużych emocji.

- W  mojej osobistej ocenie wyrok Trybunału będzie oznaczał tragedię i cierpienie wielu kobiet. Ograniczenie prawa do legalnej aborcji w Polsce  jest decyzją, która powoduje ogromny społeczny sprzeciw, który widzimy  na ulicach - mówi po wczorajszych protestach w Krakowie Nina Gabryś, Pełnomcniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej. - W sytuacji pandemicznej nieodpowiedzialnością jest wzniecanie tak dużych emocji. Atmosfera na ulicach jest bardzo gwałtowna. Tysiące Polek i Polaków protestują w obliczu tego skrajnego  wyroku w obronie praw kobiet. Jest to bardzo spontaniczne działanie i  społeczne emocje są bardzo gorące. Jak obserwowaliśmy jesienią, angażują się w nią przeróżne grupy społeczne, ale w szczególności widzimy mocną aktywizację ludzi młodych, młodych kobiet, których ta decyzja będzie bezpośrednio dotyczyć i będzie wpływać na ich  życie. W obliczu tak skrajnej ingerencji w prawa kobiet,  w prawa obywatelskie, nie należy się dziwić, że reakcję są także skrajne.

Wczorajszy spontaniczny protest w Krakowie zmobilizował kilka tysięcy uczestników. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuowanie akcji protestacyjnej. Dziś protesty zapowiedziane są w mniejszych miastach Małopolski m.in. w Niepołomicach, Liszkach, Wieliczce, Oświęcimiu i Tarnowie. Jutro protest odbedzie się w Bochni.

zobacz też:

Strajk kobiet również w Wieliczce. “Nie odpuścimy”
Po wczorajszym opublikowaniu uzasadnienia i wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Młodzi Demokraci Wieliczka organizują protest pod Szybem Regis.
Strajk Kobiet. Tłumy w Krakowie po wyroku TK. To dopiero początek
Krakowski spontaniczny protest rozpoczął się pod siedzibą PiS na ulicy Retoryka. Kilkutysięczny tłum przeszedł potem ulicami skandując hasła skierowane przeciwko rządowi, krakowskiej kurii i biskupowi Jędraszewskiemu.
Kraków. Kobiety znowu na ulicach. Protest przeciwko decyzji TK [ZDJĘCIA]
Kilkaset osób zebrało się we środę o godzinie 20-tej pod krakowską siedzibą PiS na ulicy Retoryka, aby protestować przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który opublikował w końcu uzasadnienie wydanego w październiku wyroku w sprawie aborcji eugenicznej.
Jest uzasadnienie wyroku TK w sprawie aborcji. Będą manifestacje?
Trybunał Konstytucyjny opublikował w końcu uzasadnienie wydanego w październiku wyroku w sprawie aborcji eugenicznej. “Tej wojny z kobietami jeszcze nie wygraliście i nie wygracie” - skomentowała Wanda Nowicka.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje