sobota, 7 listopada 2020 09:38

Strzelają jak szaleni

Autor Michał Fujawa
Strzelają jak szaleni

Będąc 5 listopada w Wielkiej Brytanii można dojść do przekonania, że właśnie rozpoczął się Sylwester.

Niebo rozświetlają fajerwerki, słychać huk petard i wystrzałów, a w powietrzu unosi się charakterystyczny zapach palonych środków pirotechnicznych.

To nie Sylwester, ale Noc Guya Fawkesa lub inaczej Bonfire Night, obchodzone na Wyspach dla upamiętnienia udaremnienia spisku i próby wysadzenia angielskiego parlamentu.

Guy Fawkes, również Guido Fawkes (ur. 13 kwietnia 1570 w Yorku, zm. 31 stycznia 1606 w Londynie), był angielskim wojskowym, członkiem grupy katolików, którzy zaplanowali zakończony fiaskiem spisek prochowy z 1605 roku.
Nieudany zamach zorganizowany w Londynie 5 listopada 1605 roku, miał na celu zabójstwo króla Anglii i Szkocji Jakuba I. Spiskowcy zaplanowali wysadzenie parlamentu w Londynie i zabicie wszystkich osób przebywających w środku, jednak ostatecznie zostali zdekonspirowani.

Co roku w Wielkiej Brytanii na pamiątkę tamtych wydarzeń organizowane są festyny i pokazy sztucznych ogni, w niektórych regionach pali się ogniska i kukły z podobizną organizatora.

W niektórych regionach pali się ogniska i kukły z podobizną organizatora

Fot.: By William Warby - https://www.flickr.com/photos/wwarby/5153947540/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11990517

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka