czwartek, 26 stycznia 2023 09:27

Wielka Brytania: To będzie niezwykła ceremonia. Przygotowania idą pełną parą

Autor Michał Fujawa
Wielka Brytania: To będzie niezwykła ceremonia. Przygotowania idą pełną parą

Anglia przygotowuje się do koronacji króla Karola III. Ceremonia odbędzie się 6 maja w sobotę, a Anglicy będą mieli okazję świętować aż do poniedziałku 8 maja, który będzie dniem wolnym od pracy w całej Wielkiej Brytanii. Informacje o przygotowaniach i planowanym przebiegu obchodów znaleźć można na oficjalnej stronie rodziny królewskiej.

Koronacja, co nie jest zaskoczeniem, odbędzie się w Opactwie Westminster. Religijną część uroczystości poprowadzi arcybiskup Cantenbury Justin Welby, a rozpocznie się ona o godzinie 11:15 czasu londyńskiego. Spodziewany jest przejazd orszaku królewskiego z Pałacu Buckingham do katedy. Król wraz z małżonką Camillą mają przemieszczać się karetą.

Koronacja składać się będzie z takich elementów jak uznanie, kiedy to arcybiskup uznaje nowego monarchę "niewątpliwym królem". Po nim nastąpi koronacja, w czasie której Król zobowiąże się do rządów prawa, w duchu sprawiedliwości i miłosierdzia, a także roztaczać opiekę nad kościołem anglikańskim. Następnie zostanie namaszczony świętym olejem. Po tym obrzędzie zasiadający na tronie Król otrzyma koronę, pierścień, królewskie jabłko i laskę. Wcześniej zostanie ubrany w królewskie szaty. Ten element ceremonii nosi nazwę inwestytury, po której nastąpi złożenie hołdu nowemu monarsze. Jego prawą dłoń ucałują arcybiskup Cantenbury i książę Walii.

W niedzielę na zamku Windsor odbędzie się specjalny koncert z udziałem gwiazd światowej muzyki. Darmowe bilety na to wydarzenie będzie można otrzymać za pośrednictwem BBC. W poniedziałek przewidziano liczne kwesty na rzecz potrzebujących. Dzień ten określa się mianem dnia dobroczynności i jak wcześniej pisaliśmy, będzie dniem wolnym od pracy.

Fot.: wikipedia

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka