poniedziałek, 8 lutego 2021 14:51

Szczepienia w powiecie wielickim – chętni są, terminów już nie ma

Autor Marzena Gitler
Szczepienia w powiecie wielickim – chętni są, terminów już nie ma

Z raportu o szczepieniach opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w powiecie wielickim wykonano najmniej szczepień spośród innych powiatów w Małopolsce. Dlaczego? Jak wygląda akcja szczepień w poszczególnych gminach?

Z raportu o szczepieniach opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia (TU ) wynika , że najwięcej szczepień – blisko 60 tys. wykonano już w Krakowie, najmniej - w powiecie wielickim. Na dzień 2 lutego były to 703, a w ciągu 2 kolejnych dni przybyło ok. 100 szczepień dziennie (1 lutego było ich tylko 23 dziennie). Nikt też nie otrzymał tu jeszcze drugiej dawki szczepionki. Oczywiście rządowa mapa nie pokazuje faktycznej liczby zaszczepionych mieszkańców danego powiatu, a jedynie liczbę szczepień wykonanych na danym terenie, co może być mylące. Pisaliśmy o tym tu:

W powiecie wielickim jest najmniej szczepień na COVID w województwie
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało raport o szczepieniach w Polsce. Wynika z niego, że w naszym województwie najmniej wykonano w powiecie wielickim.

Czym spowodowana jest tak mała liczba szczepień zrealizowanych w powiecie wielickim?

- Na terenie powiatu wielickiego nie ma szpitala węzłowego, dlatego też do liczby zaszczepionych w powiecie wielickim nie będą wliczane osoby z grupy zero – wyjaśnia Joanna Paździo, Rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. - Rytm i harmonogram szczepień populacyjnych określają natomiast same punkty szczepień. Na chwilę obecną otrzymują one po 30 dawek tygodniowo (na punkt populacyjny), jeśli chodzi o szczepienie seniorów, zatem może to być 30 osób zaszczepionych jednego dnia lub np. 6 osób każdego dnia przez 5 dni - dodaje.

Według aktualnej mapy resortu zdrowia w powiecie wielickim jest obecnie 13 punktów szczepień: 6 w Wieliczce, 3 w Gdowie, 2 w Trąbkach (w gminie Biskupice), jeden w Podłężu (gm. Niepołomice) i jeden w Kłaju.

- Punkty szczepień szczepią pacjentów zgodnie z przyjętym harmonogramem. Harmonogramy szczepień w poszczególnych punktach są ściśle uzależnione od liczby zamówionych przez punkt szczepionek oraz deklaracji ich dostarczania przez Agencje Rezerw Materiałowych – przypomina Aleksandra Kwiecień, Rzeczniczka Prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie, który jednak nie nadzoruje bezpośrednio szczepień. Zajmuje się tym pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw szczepień Michał Jamka.

Wieliczka

- Na terenie Gminy Wieliczka znajduje się 6 punktów szczepień ambulatoryjnych. Takie punkty otrzymują sztywny, ustalony centralnie przydział szczepionek w liczbie 30 dawek w tygodniu, czyli ogólnie na naszą gminę jest 180 dawek tygodniowo. I tyle też jest realnych szczepień – wyjaśnia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. - Na terenie naszej Gminy (Powiatu) nie ma szpitala, a co za tym idzie punktu szczepień przy-szpitalnego, co generowało by zwiększoną liczbę szczepień. Rozwiązaniem dla braku szpitala byłby mobilny punkt szczepień, dzięki któremu szczepienia dotarłyby do rozszerzonej liczby mieszkańców. Gmina Wieliczka prowadzi dwie infolinie w obszarze Narodowego Programu Szczepień: 122634260 - infolinia ogólna oraz 122634270 - infolinia dotycząca transportu do punktu szczepień. We wszystkie dni robocze można ustalić transport dla osób, które potrzebują pomocy w tym zakresie. Działania te realizowane są na bieżąco i bez utrudnień – zapewnia burmistrz. - Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z infolinią. Aktualnie z transportu zorganizowanego przez Gminę Wieliczka skorzystały 3 osoby, a 12 osób jest już umówionych na konkretny termin. Zainteresowanie naszych mieszkańców jest ogromne, stąd obie infolinie odpowiadają na liczbę zapytania, wątpliwości czy ustalenia. Dziś realnym problemem jest ilość szczepionek, bo punkty szczepień na terenie naszej Gminy mogłyby szczepić więcej osób - są do tego przygotowane pod każdym względem - jednak nie ma szczepionek. Sprawa jest bardzo ważna i wymaga centralnych rozwiązań – dodaje włodarz Wieliczki.

Niepołomice

- W Gminie Niepołomice podmiotem odpowiedzialnym za organizację szczepień jest spółka Niepołomickie Centrum Medyczne sp. z o.o. Wiemy że zarząd spółki podejmuje starania o otwarcie kolejnych punktów szczepień na terenie Gminy Niepołomice i jak tylko będą zaakceptowane przez NFZ, zostaną niezwłocznie uruchomione – wyjaśnia zastępca burmistrza Niepołomic, Michał Hebda.

Gmina Niepołomice również organizuje bezpłatny transport do punku szczepień, transport obejmuje osoby starsze oraz niepełnosprawne. - Zainteresowanie jest bardzo duże a usługę przewozu wykonuje na zlecenie Gminy OSP w Niepołomicach. Bez wątpienia limit szczepionek wynoszący 30 sztuk na jeden punkt szczepień jest niewystarczający i powinien być – w naszym przekonaniu – stopniowo zwiększany – dodaje Michał Hebda.

Gdów

Na terenie Gminy Gdów funkcjonują 3 punkty szczepień utworzone w przychodniach lekarzy rodzinnych. Z informacji uzyskanych z punktów szczepień wynika, że szczepienia prowadzone są od ubiegłego tygodnia, pacjenci umówieni są w poszczególnych przychodniach na konkretne godziny, każdy z punktów szczepień otrzymuje 30 dawek szczepionki tygodniowo, do dnia dzisiejszego zaszczepiono łącznie 149 mieszkańców, na chwilę obecną listy z nazwiskami chętnych do szczepień na najbliższe tygodnie są pełne i nie ma już wolnych miejsc, a zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże, jednak mieszkańcy dzwonią do przechodni i uzyskują informację o braku możliwości otrzymania szczepionki – wyjaśnia Urząd Gminy Gdów. Gmina również zapewnia transport do punktów szczepień dla osób niepełnosprawnych i mających trudności z samodzielnym dotarciem. Dotychczas dowozy zostały zorganizowane 4 osobom. Realizowali je strażacy z Gdowa i Kunic.

W ramach kampanii informacyjnej Gmina Gdów zamówiła 300 plakatów i 50 banerów reklamowych zachęcających do udziału w szczepieniach. Na materiałach są wizerunki lekarzy z punktów szczepień z Gminy Gdów, którzy zapraszają mieszkańców do szczepień i wyjaśniają, że szczepienia są najbardziej efektywnymi działaniami profilaktycznymi, które chronią nas przed groźnymi chorobami zakaźnymi. Kampania informacyjna prowadzona jest również w Internecie mediach lokalnych.

- Jako samorząd wywiązujemy się ze wszystkich zadań, jakie do nas należą. Jesteśmy w stałym kontakcie z punktami szczepień, zapewniamy pomoc w transporcie dla osób potrzebujących, prowadzimy kampanię informacyjną wśród mieszkańców…. – mówi wójt Gdowa Zbigniew Wojas. - Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże, dlatego zasadnym byłoby np. utworzenie dodatkowych punktów szczepień. Jestem pewien, że listy z nazwiskami chętnych szybko by się wypełniły - dodaje.

Biskupice

- Zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego (nr 4/2021 z dnia 14 stycznia 2021 r.) w Urzędzie Gminy Biskupice uruchomiliśmy telefon, pod którym można uzyskać informacje na temat organizacji transportu dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów do punktów szczepień populacyjnych na COVID-19 (12 289 70 78). Przeprowadziliśmy także akcję informacyjną na stronie internetowej www.biskupice.pl oraz w mediach społecznościowych – informuje Wójt Gminy Biskupice, Renata Gawlik. - Z terenu gminy Biskupice do akcji przeprowadzania szczepień zgłosiły się dwie poradnie NZOZ – Praktyka Lekarzy Rodzinnych w Trąbkach oraz Przychodnia Lekarska DIAMED Sp. z o.o. w Trąbkach. Zapisy prowadzone są telefonicznie indywidualnie przez każdą z przychodni. Jak podają pracownicy ośrodków zdrowia, tygodniowo wykonują po 30 szczepień, czyli tyle, ile otrzymują szczepionek. Obecnie szczepieniom poddawane są osoby z grupy wiekowej 80+ oraz 70+,  a listy rezerwowe zapełnione są już do końca marca.

Po szczepienie do Krakowa

Gdy pytamy, dlaczego tak mało jest szczepień w powiecie wielickim należy sprecyzować przede wszystkim czy chodzi o liczbę mieszkańców powiatu wielickiego, którzy się zaszczepili (w różnych punktach szczepień w Polsce) czy może o ilość szczepień jakie dokonały placówki do tego wyznaczone na terenie powiatu wielickiego – zauważyła jedna z naszych czytelniczek. - Pozwolę sobie przybliżyć jak wyglądała kwestia szczepienia mojej mamy. Otrzymałam numer telefonu do punktu w Wieliczce - 733 030 577. Dzwoniłam wielokrotnie, co 5 minut, lecz ciągle zgłaszała się automatyczna sekretarka informując o pełnej skrzynce. Skorzystałam zatem z ogólnopolskiej infolinii 989, gdzie nie było najmniejszego problemu ze skontaktowaniem się. Natomiast na tej infolinii zostałam poinformowana, że na terenie powiatu wielickiego nie ma punktów szczepień i tym samym zostałam skierowana na szczepienie w punkcie w Krakowie. Rejestracji mamy (osoby w wieku powyżej 80 lat) dokonywałam 18 stycznia 2021 – napisała. Być może to też jedna z przyczyn, że w powiecie wielickim jest mniej szczepień niż gdzie indziej. Mieszkańcy zapisują się tam, gdzie są wolne terminy, najczęściej w Krakowie.

foto: UG Gdów

zobacz też:

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID w powiecie wielickim?
Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. W Małopolsce obecnie jest ich 492, z czego 14 w powiecie wielickim.
Tylko 30 szczepień na tydzień w 6 punktach. Wojewoda odpowiada na pismo burmistrza Wieliczki
Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł apeluje do wojewody o mobilne punkty oraz zwiększenie liczby szczepionek dla mieszkańców Wieliczki. Niestety, z odpowiedzi wojewody małopolskiego wynika, że że każdy punkt szczepień otrzyma na tydzień tylko 30 dawek.
Koronawirus w Straży Miejskiej w Wieliczce! Ponad połowa strażników zakażona lub na kwarantannie. Burmistrz interweniuje u wojewody
Ognisko koronawirusa pojawiło się w Straży Miejskiej w Wieliczce. W sumie 12 strażników jest w izolacji lub na kwarantannie. Burmistrz zwrócił się od wojewody o zmianę decyzji w sprawie podporządkowania Strazy Miejskiej Policji i przyśpieszenie szczepień funkcjonariuszy.

koronawirus najnowsze informacje

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka