czwartek, 21 stycznia 2021 14:43

Tylko 30 szczepień na tydzień w 6 punktach. Wojewoda odpowiada na pismo burmistrza Wieliczki

Autor Marzena Gitler
Tylko 30 szczepień na tydzień w 6 punktach. Wojewoda odpowiada na pismo burmistrza Wieliczki

Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł apeluje do wojewody o mobilne punkty oraz zwiększenie liczby szczepionek dla mieszkańców Wieliczki. Niestety, z odpowiedzi wojewody małopolskiego wynika, że że każdy punkt szczepień otrzyma na tydzień tylko 30 dawek.

Swoje wątpliwości co do możliwości szczepienia osób starszych, leżących, burmistrz wyraził w piśmie wysłanym 18 stycznia do wojewody Małopolskiego, Łukasza Kmity. Piszemy o tym tu:

Wieliczka. Seniorzy w Wieliczce pozbawieni możliwości szczepień? Burmistrz chce zwiększenia liczby szczepień i punktów mobilnych
Seniorzy leżący, niewychodzący z domu na terenie gminy Wieliczka są pozbawieni możliwości zaszczepienie się na COVID. Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł apeluje do wojewody o mobilne punkty oraz zwiększenie liczby szczepionek dla mieszkańców Wieliczki.

"Odpowiadając na pismo z dnia 18 stycznia 2021 r. w sprawie realizacji szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień informuję, iż Wojewoda Małopolski nie ma wpływu na ilość dostępnych szczepionek dysponowanych do punktów szczepień. Ogólna liczba szczepionek limitowana jest wielkością i częstotliwością dostaw od producentów zagranicznych, a o ich przydziale dla poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej decyduje Komisja Europejska. Obecnie, na szczeblu centralnym przyjęto rozwiązanie zakładające, że każdy punkt szczepień populacyjnych na terenie kraju otrzyma na tydzień 30 dawek. Ma to na celu, przede wszystkim, zapewnienie równomiernego dostępu do preparatów" - poinformował wojewoda.

Z przesłanej odpowiedzi wynika, że 5 z 6 punktów szczepień w gminie Wieliczka zadeklarowało dojazd do pacjenta. "Odnosząc się do mobilnych punktów szczepień, informuję, iż spośród 6 punktów zgłoszonych na terenie Gminy Wieliczka 5 zadeklarowało możliwość szczepień mobilnych (dane pozyskane z małopolskiego Oddziału NFZ)" - napisał Łukasz Kmita.

Punkty szczepień, które zadeklarowały dojazd do pacjenta w gminie Wieliczka:

  • WIELMED NZOZ Lekarze Rodzinni, ul. Adama Mickiewicza 10 c,d;
  • Centrum Szczepień i Medycyny Podróży Solimed, os. Szymanowskiego 6;
  • Poradnia Ogólna - SPZLO w Wieliczce, ul. Bolesława Szpunara 20;
  • Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji, Park Kingi 1 budynek 1;
  • Poradnia Lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ul. Bolesława Szpunara 20A.

"Zagadnienia związane z mobilnymi punktami szczepień są obecnie przedmiotem wypracowywania stosownych rozwiązań, ze względu na kwestie, które pojawiły się na etapie przygotowawczym szczepień populacyjnych. O przyjętych zasadach i unormowaniach przekazana zostanie niezwłocznie stosowna informacja" - napisał wojewoda.

Z przedstawionych danych wynika, że gdyby chciało (mogło) się zaszczepić tylko 10 tys. z 23 tys. mieszkańców Wieliczki, w tym tempie zostaną zaszczepieni w ciagu 28 miesięcy!

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje