poniedziałek, 15 lutego 2021 12:07

Szkoła w Przyborowie jedną z 200, do których zawita Centrum Nauki Kopernik. Co przygotowano dla uczniów?

Autor Mirosław Haładyj
Szkoła w Przyborowie jedną z 200, do których zawita Centrum Nauki Kopernik. Co przygotowano dla uczniów?

Minister Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik czwarty raz zapraszają uczniów na bezpłatne zajęciami w ramach programu Nauka dla Ciebie.

W tym roku Centrum Nauki Kopernik odwiedzi ponad 200 szkół. Na razie             zajęcia są zdalne, ale kiedy tylko sytuacja pozwoli, wyjadą Naukobusy.

17 lutego CNK odwiedzi szkołę w Przyborowie. Dzieci skorzystają z zajęć online e-Naukobus. To nie tylko interaktywne pokazy naukowe (w tym fascynujący tunel aerodynamiczny), ale rozmowa oraz samodzielne eksperymenty. Dzieci wykonają proste doświadczenia z przedmiotów dostępnych pod ręką.

Co dla uczniów przygotowało Centrum Nauki Kopernik?    

   
Kieszonkowa próżnia i prawa nauki

Jak zrobić lewitującą piłkę albo kieszonkową próżnię? Już 17 lutego uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Przyborowiesamodzielnie sprawdzą, jakie prawa nauki stoją za tymi zjawiskami, i sami spróbują je wywołać. Na zajęciach e-Naukobus prowadzonych na żywo z Centrum Nauki Kopernik uczniowie spotkają się online z edukatorami i razem będą odkrywać naukę.

Uczestnicy poznają zjawiska związane z powietrzem oraz ciśnieniem. Dowiedzą się, jak działają półkule magdeburskie, i przyjrzą się działaniu tunelu aerodynamicznego. To nie będą typowe lekcje. Wspólnie z prowadzącymi uczniowie wykonają proste doświadczenia, korzystając z przedmiotów, które zawsze są pod ręką. Edukatorzy, stosując angażujące metody nauczania, pokażą młodzieży, że naukę może praktykować każdy, bez specjalistycznego sprzętu. Celem zajęć jest w założeniu wzmocnienie kompetencji badawczych uczniów, ich ciekowości i zainteresowania nauką.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe
Szkoła z Przyborowa to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystają z jednego z trzech formatów zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół i uczniów w nauczaniu. Zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów: wymaga to zaprojektowania nowych rozwiązań dydaktycznych. Wprowadzono takie, które wzbudzają ciekowość uczniów i wspierają ich w nauce, a przy tym nie tylko wpisują się w podstawę programową, ale także odciążają nauczycieli (nie wymagają dodatkowego przygotowania z ich strony).
Zajęcia sprawdzą się w szkołach działających w systemie zdalnym, stacjonarnym i hybrydowym. Chętni do wzięcia w nich udziału mogą zarejestrować się na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Inf.: CNK
Fot.: Marianna Kulesza/Centrum Nauki Kopernik

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje