wtorek, 23 listopada 2021 11:22

Szukasz pracy? Zrób ten krok jako pierwszy!

Autor Marzena Gitler
Szukasz pracy? Zrób ten krok jako pierwszy!

Koniec roku to dobry moment, aby pomyśleć o zmianie pracy. Zachęca do tego duża liczba ofert pracy w Małopolsce i rosnąca inflacja. Od czego zacząć? Przede wszystkim od podsumowania swojego doświadczenia, umiejętności i sprecyzowania oczekiwać i od sformułowania ich w profesjonalnym CV.

Napisanie dobrego CV wcale nie jest trudne. Wystarczy uwzględnić rady, które łatwo można znaleźć na wielu portalach, zawierających porady, jak szukać pracy i publikujących aktualne oferty pracy w Małopolsce. Warto się do tego przyłożyć, bo dobre CV to pierwszy element w kontakcie z potencjalnym pracodawcą, który w pierwszym etapie rekrutacji na jego podstawie wybiera osoby zapraszane do kolejnego poziomu naboru.

Jeśli chcemy szybko znaleźć pracę, warto zapisać się na powiadomienia z Jooble, która w jednym miejscu zbiera oferty z kilku tysięcy portali. Można tam wybierać oferty kierując się lokalizacją, albo wybierać konkretny, poszukiwany przez nas zawód. Jooble jest międzynarodową witryną internetową służącą do poszukiwania ofert pracy, z której codziennie korzystają miliony ludzi w 71 krajach.

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Profesjonalne zdjęcie – zrobione nie koniecznie podczas specjalnej sesji, ale na pewno z myślą o umieszczeniu go właśnie w CV – czyli zdjęcie, która zaprezentuje nas jako osoby otwarte, aktywne, gotowe do działania – to pierwszy element na który pada wzrok naszego potencjalnego pracodawcy lub profesjonalnego rekrutera.

To nie wszystko. Liczy się schludny, uporządkowany wygląd naszego życiorysu. Tu pomocą mogą być gotowe szablony, dostępne również darmowo w programach do edycji dokumentów. Warto wybrać taki, który opasuje do stanowiska, o jakie chcemy aplikować. Minimalistyczny – na przykład gdy ubiegamy się o stanowisko urzędnicze, a bardzie kreatywny, gdy chcemy pracować jako handlowiec, w ekspert od mediów społecznościowych czy promocji. Warto też pamiętać, że profesjonalne CV ma odpowiedni format, gdy jest wysyłane pocztą elektroniczną lub przez formularz aplikacyjny. Powinno być w PDF. To gwarantuje nam, że nikt nie wprowadzi do niego zmian.

O czym nie możesz zapomnieć tworząc CV?

Jest kilka elementów, które muszą znaleźć się w poprawnym CV. To twoje dane: imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Kolejno trzeba wymienić swoje poświadczenie zawodowe i umiejętności. Ponieważ CV nie może być zbyt obszerne, należy dokonać selekcji umieszczanych w nim informacji pod kątem oczekiwań pracodawcy. Wybrać to, co przekona go do naszej osoby, jest naszym niewątpliwym atutem i sprawi, że wydamy się lepszym kandydatem, od innych. Wybrać tylko te nasze cechy, które mamy, a są pożądane w danym zawodzie.

Warto uporządkować i podać w odwróconej chronologii konkretne firmy, w których zdobywaliśmy doświadczenie zawodowe, oraz nasze wykształcenie. Na samej górze listy - obecne lub ostatnie miejsce pracy, a na samym dole najstarszą firmę, w której pracowałeś.

Dla wielu pracodawców istotne jest też wykształcenie i zdobyte uprawnienia. Wybierz do CV te, które są ważne przy tej konkretnej rekrutacji.

Liczy się osobowość

Ostatnią ważną rzeczą, którą wbrew pozorom biorą pod uwagę pracodawcy, są nasze zainteresowania i pasje. Spośród dwóch kandydatów o takich samych kompetencjach, chętniej wybierzemy tego, który ma wspólne z nami zainteresowania, albo po prostu ma swoje pasje i je rozwija. To dobrze świadczy o kandydacie. Dlatego nie można ich pominąć. sekcją, którą wciąż rzadko widzi się w CV wielu kandydatów, są zainteresowania. Jest to bardzo ważna sekcja, która przedstawia, czym dany kandydat zajmuje się poza czasem pracy.

Obowiązkowa klauzula

Nawet najlepsze CV nie może wziąć udziału w rekrutacji, jeśli nie zawiera klauzuli, w której upoważnimy przyszłego pracodawcę do przetwarzania naszych danych. Umieszczamy ja na końcu naszego CV.

Zanim wyślesz swoje CV pamiętaj, aby raz jeszcze dokładnie je przeczytać, również pod kątem wyeliminowania ewentualnych błędów językowych i ortograficznych.

Koniec roku to dobry moment, aby pomyśleć o zmianie pracy. Wtedy pojawia się duża liczba ofert pracy, również w Małopolsce. Do zmiany pracy właśnie teraz szczególnie motywuje rosnąca inflacja. Nowa praca to również szansa na awans finansowy. Warto więc spróbować jej poszukać, a potem przygotować odpowiednie CV.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje