piątek, 20 sierpnia 2021 10:16

Tak będą wyglądać szczepienia uczniów. MEiN podało szczegóły

Autor Mirosław Haładyj
Tak będą wyglądać szczepienia uczniów. MEiN podało szczegóły

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się najnowsze zalecenia dotyczące organizacji szczepień przeciw koronawirusowi na terenie szkoły.


20 sierpnia MEiN poinformowało, jak będą przebiegały szczepienia uczniów.

Uczniowie i rodzice będą edukowani ws. szczepień

Zgodnie z opublikowanymi zaleceniami, do zadań dyrektora należy upowszechnianie wśród uczniów i ich rodziców informacji dotyczących akcji szczepień. Na terenie szkoły mają zostać zorganizowane zajęcia z wychowawcą dla uczniów oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

Za co jeszcze będzie odpowiedzialny dyrektor?

Dyrektor ma nawiązać kontakt z powszechnym lub populacyjnym punktem szczepień, a także odpowiedzieć na zgłoszenie danego punktu szczepień.

Do zadań dyrektora należy poinformowanie punktu szczepień o liczbie złożonych deklaracji i liczbie osób chętnych do zaszczepienia w wyznaczonym terminie, a w zależności od liczby zainteresowanych szczepieniami oraz ustaleń z punktem szczepień, przygotowuje miejsce w szkole na szczepienia lub organizuje wyjście do punktu.

Jak będzie przebiegało szczepienie?

Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem.

Podczas kwalifikacji ucznia do szczepienia musi być obecny lekarz.

Podczas szczepień będą zachowywane zasady bezpieczeństwa obowiązujące w związku z epidemią COVID-19: zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie odstępu między osobami min. 1,5 m.

Uczniowi, podczas przyjmowania preparatu, mogą towarzyszyć rodzice.

Po przyjęciu szczepionki, uczniowie otrzymają certyfikaty.

Zaszczepieni zostaną nie tylko uczniowie, ale i rodziny

Podczas szczepień uczniów zarówno na terenie szkoły, jak i w punkcie szczepień mogą również zaszczepić się nauczyciele oraz najbliższa rodzina ucznia (po ustaleniu z dyrektorem szkoły lub punktem szczepień).

Czytaj również:

Czy podczas szczepienia w szkole uczniowi może towarzyszyć rodzic?
Wiadomości Polska: MEiN podało szczegóły organizacji szczepień przez szkoły.

Inf.: MEiN

Polska

Polska - najnowsze informacje