poniedziałek, 6 września 2021 15:04

Taras widokowy, otwierany dach, ogród sensoryczny - nowy teatr w krakowskim Podgórzu. KTO wreszcie u siebie

Autor Marzena Gitler
Taras widokowy, otwierany dach, ogród sensoryczny - nowy teatr w krakowskim Podgórzu. KTO wreszcie u siebie

Spektaklem „Teatr Otwarty” 6 września o godz. 19 zainauguruje otwarcie nowej siedziby krakowski Teatr KTO. Nowy teatr powstał w miejscu wyjątkowym - dawnym podgórskim Kinie Wrzos, a jego siedziba jest wyjątkowa jak spektakle, które tworzy.

- Po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym Kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom – mówi dyrektor Jerzy Zoń.

Przypomnijmy, Teatr KTO (Krakowski Teatr Osobliwości) powstał w 1977 roku jako teatr eksperymentalny. Współzałożycielem i dyrektorem teatru od 1979 roku jest Jerzy Zoń, reżyser i aktor teatralny, który zanim wcześniej występował w tetrze STU. Od 1988 roku wraz z teatrem organizuje Ulica Festival - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie. Za swoje prekursorskie spektakle i widowiska plenerowe, które w ciągu 44 lat obejrzało ponad 3 miliony widzów, w ponad 40 krajach, na 5 kontynentach, był wielokrotnie nagradzany i honorowany za zasługi dla kultury.

Teatr KTO założyli wraz z nim studenci UJ-u. Od 1985 zafascynowali się teatrem ulicznym. Od 2005 roku pod swoje skrzydła wziął Teatr KTO Kraków. Najpierw funkcjonował on przy ul. Gzymsików 8 w Krakowie, od 2016 - przy ul. Krowoderskiej 74. Nigdy nie miał jednak swoje własnej stałej siedziby.

Budowę nowej sceny teatralnej Krakowa zainaugurowano na jesieni 2019 roku. Pandemia trochę opóźniła jaj otwarcie, planowane początkowo na 2020 rok.

Nowa siedziba KTO powstała przy ul. Zamoyskiego 50 w Podgórzu. W projekcie autorstwa Aleksandra Janickiego i dr. Mariusza Twardowskiego, wykorzystano zachowane tam fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Połączono w nim neobarokową fasadę z awangardowymi rozwiązaniami przestrzeni użytkowych. Wcześniej pod tym adresem funkcjonował Kinoteatr Wrzos.

Nowy dom Teatru KTO to przestrzeń wielofunkcyjna, zintegrowana z zielenią parku Bednarskiego, ulicą Zamoyskiego i wzgórzami Krzemionki. Wnętrze sali teatralnej jest minimalistyczne, monochromatyczne, czarne, dając dzięki temu doskonałe tło dla kreacji teatralnych, koncertów i performance’ów.

Bazą nowego budynku jest czarny prostopadłościan sali teatralnej. Nad konstrukcją rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania, dzięki czemu możliwe jest otwarcie sali. Wpuszczenie „żywiołów” do wnętrza to symboliczne nawiązanie do specyfiki KTO – teatru ulicznego, działającego w otwartej przestrzeni. Cały budynek został podzielony według funkcji, jakie pełnią kolejne pomieszczenia. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich.

Projekt architektoniczny budynku łączy się płynnie z zielenią położonego nieopodal Parku Bednarskiego. Na terenie teatru w plenerze powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks został dopełniony unikatowym tarasem widokowym.

Otwarcie nowej siedziby KTO jak na ten teatr przystało połączono z wyjątkowym widowiskiem. - Część widowiskowa odbędzie się w ogrodzie, a druga część w budynku. Spektakl złożony będzie z etiud przygotowanych przez artystów Teatru KTO i najwybitniejszych twórców teatralnych z całej Europy. Pokażemy charakterystyczne dla nas środki teatralne – elementy teatru ulicznego, zaskakujące etiudy, instalacje, tańce i impresje teatralne – opowiada dyrektor Jerzy Zoń.

fot. Paweł Mazut Tatr KTO / krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje