piątek, 26 lutego 2021 09:01

Tarnów. Co z podwyżką opłat za śmieci?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Co z podwyżką opłat za śmieci?

Tarnowianie, zamiast dotychczasowej kwoty 24 złotych mieliby zapłacić 29 złotych na miesiąc od osoby za odbiór odpadów. Na razie podwyżki jednak nie będzie. Na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały o podwyżce cen za wywóz śmieci.

Podwyżce sprzeciwiają się mieszkańcy Tarnowa, którzy w środę, 24 lutego, w ramach protestu blokowali przejście dla pieszych przy ul. Mickiewicza, naprzeciw siedziby prezydenta Tarnowa. Decyzja w sprawie podwyżki cen za wywóz śmieci miała zapaść podczas wczorajszej Sesji Rady Miejskiej. Projekt uchwały, na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej został jednak zdjęty z porządku obrad. Wniosek poparło 19 radnych.

Nowy cennik, zakładający kwotę 29 złotych od osoby za odbiór śmieci, miałby wejść w życie od 1 kwietnia. Jak przekonują władze miasta, zmiany są niezbędne, a nowa opłata pozwoli zbilansować koszty wywozu śmieci. W przeciwnym wypadku miasto będzie zmuszone dopłacić 5 milionów 300 tysięcy złotych. W związku z obowiązkiem selektywnego odbioru bioodpadów musiało już zakupić na nie pojemniki, co łączyło się z kolejnym wydatkiem – około 1,4 mln złotych.

Marsz o Wolność w Tarnowie. „Lockdown w żaden sposób nie pomaga w walce z koronawirusem”
Małopolski Marsz o Wolność w sobotę przeszedł ulicami Tarnowa. Wśród haseł pojawiły się te o fałszywej pandemii czy zaprzestaniu segregacji sanitarnej.

Kolejny problem to fakt, iż kilkanaście tysięcy mieszkańców Tarnowa za śmieci nie płaci. Z danych urzędu wynika, że nie robi tego od 17 do 19 tysięcy osób. Urzędnicy co prawda korzystają od pewnego czasu ze specjalnych arkuszy kalkulacyjnych, które mają wyłapywać takie osoby, jednak na efekty działania tej aplikacji należy jeszcze trochę poczekać.

Jak dodają władze miasta, obecna opłata ma być jedną z najniższych w całym regionie. W Wojniczu czy Radłowie mieszkańcy płacą bowiem 30 złotych od osoby. Protestujący w środę mieszkańcy Tarnowa zauważyli jednak, że w takich gminach jak Rzepiennik Strzyżewski czy Szerzyny opłata za wywóz śmieci wynosi 18 złotych i 50 groszy.

Tarnów - najnowsze informacje