poniedziałek, 9 sierpnia 2021 12:37

Tarnów częścią Igrzysk Europejskich. Komu będzie można kibicować?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów częścią Igrzysk Europejskich. Komu będzie można kibicować?

Wiceminister Kultury i Sportu Jacek Osuch odwiedził tarnowskie obiekty sportowe, w których miałyby odbyć się Igrzyska Europejskie w 2023 roku organizowane przez Małopolskę. Kilka dyscyplin zostanie rozegranych właśnie w Tarnowie.

Igrzyska Europejskie zostały zaplanowane na 21 czerwca - 2 lipca 2023 r. Zawody sportowe odbędą się m.in. Krynicy-Zdroju czy Zakopanem. Niektóre dyscypliny rozegrane zostaną też w Tarnowie. W związku z tym wydarzeniem w mieście pojawił się wiceminister kultury i sportu Jacek Osuch, który odwiedził Arenę Jaskółka, sąsiadujący z nią stadion piłkarsko-lekkoatletyczny oraz teren z basenami, gdzie planowana jest budowa letniego parku wodnego, a także halę sportową PWSZ ze ścianką wspinaczkową.

- W ramach Igrzysk Europejskich w 2023 w Tarnowie rozegranych zostanie kilka dyscyplin, według obecnych planów będą to: plażowa piłka nożna, plażowa piłka ręczna, plażowa siatkówka, badminton i wspinaczka. Tereny kompleksów sportowych w Mościcach zamienią się na kilka tygodni w miasteczko olimpijskie, bo tam rozgrywana będzie większość dyscyplin – tylko zawody wspinaczkowe odbędą się w hali sportowej PWSZ – informuje Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Arena Jaskółka Tarnów jest także praktycznie gotowa na przyjęcie badmintonistów, którzy tam rozegrają główne zawody, natomiast trenować będą w hali Miejskiego Domu Sportu. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny i teren obok areny, na którym obecnie znajdują się korty tenisowe, będzie miejsce rozgrywania dyscyplin plażowych. W tym celu stadion zostanie zmodernizowany, powstaną piaszczyste boiska do piłki nożnej, siatkowej i ręcznej oraz trybuna dla około 1,5 tys. widzów plus na terenie kortów dwa boiska treningowe z tymczasowymi trybunami dla około 200 widzów każda. Na zmodernizowanym stadionie, który po igrzyskach wróci do swoich pierwotnych funkcji, zostanie tarnowianom nowa trybuna.

- Zapleczem dla sportowców biorących udział w dyscyplinach plażowych ma być planowany do budowy kompleks parku wodnego i zadaszone lodowisko na terenie obecnych basenów. Inwestycja ta zgłoszona została przez miasto do sfinansowania w ramach Polskiego Ładu, minister Jacek Osuch zadeklarował wsparcie tych starań - dodaje Ireneusz Kutrzuba.

Ścianka wspinaczkowa w hali sportowej PWSZ wymaga drobnych zmian modernizacyjnych, które określić ma jeszcze w tym miesiącu, po wizycie w Tarnowie, przedstawiciel federacji wspinaczkowej ds. technicznych. W hali powstanie tymczasowa trybuna.

Prezydent Roman Ciepiela poinformował również ministra Osucha o planowanej przebudowie Stadionu Miejskiego, podkreślając, iż miasto zwróciło się do rządu o wsparcie pierwszego etapu tej inwestycji kwotą 12 mln zł, przeznaczając na ten etap ze swojego budżetu 37 mln zł.

fot. Paweł Topolski/UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje