czwartek, 27 stycznia 2022 12:20

Tarnów: Prezydent podjął decyzję w sprawie kursów MPK

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów: Prezydent podjął decyzję w sprawie kursów MPK

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podjął decyzję, iż miejskie autobusy od 31 stycznia kursować będą według zwykłych rozkładów jazdy.

Styczniowe ograniczenia kursów MPK w Tarnowie

Od początku stycznia (z wyłączeniem jednego tygodnia, gdy uczniowie wrócili do szkół), komunikacja miejska w Tarnowie funkcjonowała według tzw. specjalnych rozkładów jazdy, ze zmniejszoną liczbą kursów. Spowodowane było to mniejszą liczbą korzystających z autobusów pasażerów. Z powodu zmian w harmonogramach, wielu mieszkańców Tarnowa nie kryło oburzenia. Prezydent miasta ograniczenia w liczbie kursów tłumaczył tym, że w czasie, kiedy młodzież nie uczęszcza do szkoły, obłożenie miejsc w autobusach jest zdecydowanie mniejsze. W mieście zbierano podpisy, by w trakcie ferii został przywrócony normalny rozkład jazdy, jednak prezydent nie zmienił swojej decyzji. Według wstępnych obliczeń, w styczniu na komunikacji miejskiej miasto zaoszczędziło około 300 tysięcy zł.

Mimo nauki zdalnej, wraca normalny rozkład jazdy

Z powodu ogłoszenia nauki zdalnej dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i wszystkich szkół średnich, prezydent Tarnowa podjął decyzję o przywróceniu normalnego rozkładu jazdy, od poniedziałku 31 stycznia.

- Zdaję sobie sprawę, iż z powodu nauki zdalnej liczba pasażerów się nie zwiększy, a nawet może ich być mniej, bo część z nas stara się izolować, to jednak zadecydowałem, iż od lutego wracają normalne rozkłady jazdy na wszystkich liniach. Decyzja ta jest spowodowana lawinowym wzrostem infekcji koronawirusem, co widać również w naszym mieście

– mówi Roman Ciepiela.

Zdaniem prezydenta Tarnowa, dzięki temu, że ruch pasażerski rozłoży się na większą liczbę autobusów, pozwoli to uniknąć bliższych kontaktów w pojazdach, w których będzie więcej wolnego miejsca. Włodarz miasta apeluje również o to, by pasażerowie przestrzegali zasady reżimu sanitarnego: zachowywali dystans, nosili maseczki i korzystali z urządzeń do dezynfekcji rąk, które są w każdym autobusie.

Z analiz dostarczanych przez elektroniczne bramki zliczające pasażerów tarnowskiej komunikacji miejskiej wynika, iż zmniejszona liczba kursów nie przełożyła się na zatłoczenie autobusów.

Fot./ UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje