środa, 16 listopada 2022 13:00

Tarnów. Miasto jest gotowe do dystrybucji. Czeka tylko na umowę i... węgiel

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Miasto jest gotowe do dystrybucji. Czeka tylko na umowę i... węgiel

Tarnów już od kilkunastu dni jest gotowy do sprzedaży uprawnionym mieszkańcom węgla po preferencyjnych cenach, ale dopiero w środę (16 listopada) Polska Grupa Górnicza, od której miasto ma kupować węgiel, dostarczyła projekt umowy.

Sprzedażą węgla po preferencyjnych cenach zająć się ma w Tarnowie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które jest już w pełni gotowe do działania. Firma przygotowała zadaszone składy na przywożony węgiel, jest waga, system sprzedaży, obsługa kasowa, są wyznaczeni pracownicy. Gotowy jest też tabor samochodowy, który ma przywieźć węgiel ze składów Polskiej Grupy Górniczej.

To właśnie od PGG węgiel ma trafić do Tarnowa, ale choć miasto jest już od dłuższego czasu gotowe do odbioru i sprzedaży, problemem był brak umowy ze sprzedawcą, a bez tego dystrybucja dla mieszkańców nie może ruszyć. Projekt umowy został przesłany do Tarnowa 16 listopada.

Po ustaleniu ostatecznego kształtu umowy i jej podpisaniu Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej będzie mogło odebrać węgiel ze składów PGG w Koszycach i Żabnie, przewieźć na swoje składowisko przy ul. Komunalnej i rozpocząć sprzedaż dla uprawnionych do zakupu.

– Obecnie nie można określić konkretnego terminu, kiedy to nastąpi, ale władze miejskie czynią starania, aby sprzedaż rozpoczęła się jak najszybciej. Miasto jest gotowe, a termin rozpoczęcia sprzedaży zależy od szybkości działań PGG i pojawienia się węgla w składach spółki

– informuje Urząd Miasta.

Wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach złożyło do 16 listopada 301 gospodarstw domowych, 277 zostało zweryfikowanych i gotowych do przekazania MPGK. Wnioski opiewają na 381,5 tony na rok bieżący i 243,2 tony na rok przyszły.

Przypomnijmy, że od poniedziałku (7 listopada) mieszkańcy miasta Tarnowa zainteresowani zakupem węgla po preferencyjnej cenie mogą złożyć do Centrum Usług Społecznych w Tarnowie wypełniony i podpisany wniosek o zakup. Wnioski można składać na trzy sposoby: drogą elektroniczną - za pośrednictwem platformy ePUAP, listownie - poprzez nadanie w placówce pocztowej, osobiście - w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przy ul. Brodzińskiego 14, w Biurze Obsługi Klienta od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.

Kupić węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona według ustawy do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach po 1,5 tony - do końca 2022 r. oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

Inf. UM Tarnów
Fot. Unsplash/Ilustracyjne

Tarnów - najnowsze informacje