Można się w nich na chwilę zatrzymać, odetchnąć i nabrać sił na dalszą podróż – mowa tutaj o „Miejscach Przyjaznych Rowerzystom”, których w Tarnowie i regionie nie brakuje.
Do Oddziałów Muzeum Okręgowego znajdujących się na Rynku (Ratusz oraz Historii Tarnowa i Regionu), trzech hoteli (Cristal Park, Gal oraz Krzyski) na terenie miasta, dołączyło ostatnio także Tarnowskie Centrum Informacji, czyli jeden z promotorów turystyki rowerowej na szlaku EnoVelo - tras rowerowych Pogórza.
Region tarnowski, z płaskimi trasami na Powiślu Dąbrowskim i niewielkimi różnicami wzniesień Pogórza, nie wymaga żelaznej kondycji, co czyni go atrakcyjnym dla większości miłośników dwóch kółek. W sezonach przed pandemią, tarnowski odcinek VeloDunajec był najintensywniej użytkowanym spośród wszystkich tras w województwie.
- Wraz z kończącymi się inwestycjami w budowę lokalnych tras rowerowych EnoVelo (trasy rowerowe „Pogórza”), za które odpowiadała Tarnowska Organizacja Turystyczna, zyskaliśmy wyjątkową infrastrukturę dla uprawiających turystykę rowerową. Dziesiątki kilometrów tras lokalnych, stanice, miejsca na grilla i punkty widokowe – wszystkie zostały podłączone do szkieletu sieci VeloMałopolska - tłumaczy Paweł Rybak z Tarnowskiego Centrum Informacji.
„Miejsca Przyjazne Rowerzystom” to system, który powstał z myślą o turystach na dwóch kółkach. Obiekty certyfikowane muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów, w tym materiały o atrakcjach regionu, do których można dojechać rowerem, umożliwiać bezpieczne parkowanie roweru oraz dostęp do podstawowych narzędzi do jego naprawy.
Więcej informacji dotyczących VeloMałopolska oraz systemu MPR, w tym lista wszystkich certyfikowanych punktów dostępne są na stronie https://narowery.visitmalopolska.pl
fot. UM Tarnów