czwartek, 19 listopada 2020 15:02

Tarnów: Do miasta trafił separator osocza. Dane minionej doby są jednak zatrważające

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Do miasta trafił separator osocza. Dane minionej doby są jednak zatrważające

Czas oczekiwania na osocze od osób, które chorowały już na Covid-19 zostanie znacznie skrócony. Wszystko za sprawą urządzenia do pozyskiwania osocza, które trafiło do Tarnowa. Do tej pory w mieście można było tylko oddać krew, a osocze z niej pozyskiwano w Krakowie.

Urządzenie trafiło do oddziału terenowego RCKiK przy ulicy Szpitalnej 13, a pracownicy przygotowują się już do pierwszych pobrań. Prawdopodobnie będzie to możliwe od jutra. W Tarnowie wciąż pobierana jest krew pełna, jednak aby zoptymalizować zasoby osocza placówka została wzmocniona sprzętowo.

Od jednego pacjenta pobrać można 600 ml samego osocza, gdy z krwi pełnej jest go około 250 ml. Osocze mogą oddać ozdrowieńcy w wieku 18-60 lat, którzy zostali uznani za w pełni zdrowych po przechorowaniu COVID-19, u których wytworzyły się przeciwciała SARS-CoV-2 i nie miały transfuzji. Na stronie internetowej RCKiK wkrótce będzie dostępna ankieta przygotowawcza dla ozdrowieńców. Po jej wypełnieniu chętni do oddania osocza proszeni będą o kontakt, co ma skrócić kwalifikację.

Najwięcej zgonów w Małopolsce

Dzisiejsze dane z regionu są jednak zatrważające. Z 79 zgonów, które odnotowano minionej doby w Małopolsce, aż 31 pochodzi z Tarnowa (14) i powiatu tarnowskiego (17). W mieście odnotowano 40 kolejnych przypadków zakażeń. Do tej pory zdiagnozowano tam 908 zachorowań. Kwarantannie poddanych jest aktualnie 1529 osób. W powiecie tarnowskim potwierdzono dziś 60 przypadków zakażeń.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje