poniedziałek, 12 sierpnia 2019 08:19

Technologia XXI wieku

Autor Manuel Langer
Technologia XXI wieku

Według rządowego programu ,,Mój Prąd” około 200 tys. rodzin będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie do nowych instalacji fotowoltaicznych.  Jest to nowa era w której będzie można z łatwością pozyskiwać energię ze słońca, tym samym wspierając inny program - ,,Czyste powietrze’’, którego celem jest redukcja i stopniowe uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń, wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne.

Według informacji przedstawionych przez Ministerstwo Energii , zagwarantowane jest około 1 mld złotych dopłaty do instalacji fotowoltaicznych. Z dniem 23 lipca 2019 r. ogłoszono, że pojedyncza rodzina będzie mogła dostać maksymalnie 5000 zł. To kolejny dowód na to, że Prawo i Sprawiedliwość  realizuje obietnice i stara się wprowadzać nowe technologie. Według badań w polskim klimacie panele fotowoltaiczne zapewniają prawie 100 procent rocznego zapotrzebowania na energię . Plusem również jest to, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest mniej, a co za tym idzie, energii produkowanej za pomocą paneli fotowoltaicznych również jest mniej, można wykorzystać to co udało się wyprodukować w porze letniej czy wiosennej.

Dofinansowanie pokryje połowę kwoty za instalację o mocy od 2kW do 10kW. W koszty inwestycyjne będą wliczone nie tylko panele ale również okablowanie czy usługa montażowa. W większości instalacji ich koszt przekroczy kwotę 10 tys. złotych. Oznacza to, że większość osób skorzysta z całości dotacji.

Coraz bardziej opłaca się budować panele fotowoltaiczne, nie tylko ze względów ekologicznych(dochodzi do mniejszej emisji dwutlenku węgla), ale także ekonomicznych, polegających na większych oszczędnościach i większej ilości pieniędzy w portfelach Polaków. Kolejnym argumentem za budową paneli fotowoltaicznych jest fakt, że mniejsi wytwórcy energii stają się niezależni od większych wytwórców. Dzięki temu można uzyskać bardziej rozproszoną energetykę i coraz mniej wrażliwą na różnego rodzaju zakłócenia czy awarie.  Jest to naprawdę potrzebny program, który pomoże i poprawi sytuację dużej ilości osób w Polsce.

Zagłębiając się w historię, możemy powiedzieć , że w przeszłości kształt polskiej polityki energetycznej wynikał z narzuconego nam politycznie systemu społeczno-gospodarczego. Byliśmy uzależnieni w dużej mierze od Rosji. Program, który realizujemy już od czterech lat ma zagwarantować to aby Polska energetyka była jeszcze bardziej konkurencyjna. Do tej pory zbudowaliśmy naprawdę bardzo silne fundamenty niezależności dostaw surowców energetycznych oraz wzmocniliśmy różnego rodzaju sojusze gwarantujące Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Głównym zadaniem realizowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jest między innymi bezpieczeństwo polskich rodzin. Chcemy aby każda polska rodzina była bezpieczna i nie groziły jej braki energii.  W ubiegłym roku został przedstawiony projekt Polityki Energetycznej do 2040 roku i Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030. Została w nim uwzględniona konieczność dostosowania polskiej energetyki do europejskich i globalnych wymagań klimatycznych, co zresztą będzie stopniowo wprowadzane.  Właśnie taką energię odnawialną, jaką jest fotowoltaika, będziemy rozwijać poprzez wprowadzenie programu ,,Mój Prąd”.  To właśnie energetyka oparta na działalności lokalnych i samorządowych organizacji, ale także Polskich rodzin może wpłynąć na trwały rozwój Polski między innymi pod względem energii pozyskiwanej ze słońca.

Beneficjentami programu ,,Mój Prąd” mogą zostać osoby fizyczne, które jeszcze nie posiadały paneli fotowoltaicznych lub inwestorzy, którzy rozpoczęli inwestycję po 23 lipca bieżącego roku. Właściciele gospodarstw, które dysponują panelami niestety nie będą mogli ubiegać się o dofinansowanie nowej instalacji.

Termin przyjmowania wniosków planowany jest na przełomie sierpnia i września 2019 roku. Wnioski będzie można składać osobiście lub za pomocą poczty w placówce Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwrot inwestycji bez odliczania 18% podatku potrwa 12 lat, zaś z odliczonym podatkiem około 8 lat. Żywotność takich paneli fotowoltaicznych to maksymalnie 25 lat, a więc po prostej kalkulacji daje nam to 13 lat oszczędzania na rachunkach za prąd.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa i stara się wprowadzać coraz to lepsze programy usprawniające życie obywateli. Program ,,Mój Prąd” to doskonała okazja aby zainwestować w przyszłość swojego domu, jak również czystego powietrza. Dzięki takiego typu programom Polska stanie się coraz bardziej rozwiniętym krajem, spełniającym wymogi Unii Europejskiej.

Michał Ziomek

FM Prawo i Sprawiedliwość

Niniejszy felieton prezentuje poglądy autora i może lecz nie musi być zbieżny z poglądami redakcji.

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje

Rozrywka