wtorek, 26 września 2023 11:40

Tego jeszcze nie było na krakowskim Kazimierzu!

Autor Mirosław Haładyj
Tego jeszcze nie było na krakowskim Kazimierzu!

Od września tego roku na krakowskim Kazimierzu rusza nowe muzyczne przedsięwzięcie – Nadzwyczajna Orkiestra Liturgiczna Bazyliki Bożego Ciała w Krakowie.

Kanonicy Regularni Laterańscy opiekujący się Bazyliką Bożego Ciała w Krakowie dostrzegają, jak ważna jest rola muzyki w liturgii. Ich celem jest stworzenie w stolicy Małopolski miejsca pełnego muzyki.

– Muzyka liturgiczna od wieków pełni ważną rolę w życiu religijnym społeczności. Jest ona mostem między tym, co doczesne, a tym, co duchowe

– przekazuje w rozmowie z Głosem24 proboszcz Bazyliki Bożego Ciała w Krakowie ks. Przemysław Soboń CRL.

– Na przestrzeni lat posługa kanoników regularnych w bazylice cechowała się gorliwością, troską o wiernych a także o wielkich mecenasów kultury. Także dzisiejsze czasy mobilizują nas do tego, aby podejmować różnego rodzaju wyzwania artystyczne związane ze sztuką, z muzyką

– dodaje ksiądz proboszcz.

Od kilku lat na terenie bazyliki działa chór, teraz przyszła kolej na orkiestrę.

Próba chóru przed prawykonaniem „Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi”/ Fot. bazylika
Próba chóru przed prawykonaniem „Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi”/ Fot. bazylika

Bazylikę wypełnia muzyka

W tegoroczną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie miało miejsce prawykonanie „Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi” autorstwa Henryka Jana Botora. Było to nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim głębokie przeżycie duchowe.

– "Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi" napisałem na prośbę i na zamówienie księdza proboszcza. Zależało mu, aby była to msza podobna do tej, którą napisałem na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Na początku nie chciałem się zgodzić, bo miałem inne plany

– powiedział kompozytor prof. Henryk Jan Bator i dodał:

– W rezultacie ksiądz proboszcz mnie przekonał, bo jest księdzem, który naprawdę bardzo dba o ten kościół. Trudno jest napisać drugą, podobną mszę, zwłaszcza że tamta jest znana na całym świecie. Jednak, sądząc po odbiorze przez wiernych, muzyków i księdza proboszcza, to się chyba udało. To msza napisana dla parafian Bożego Ciała, by mogli ją śpiewać przy akompaniamencie organów.

"Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi" w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie/ Fot. bazylika
"Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi" w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie/ Fot. bazylika

Na przestrzeni ostatnich 4 lat kanonicy uzupełnili w budowanych od 1958 r. organach aż pięć głosów. Przedostatni zakupiono w lipcu tego roku.

–  Dzielimy się radością, ze parafia zakupiła kolejny, przedostatni, brakujący głos językowy do naszych organów CLARINO 4’, który został w mijającym tygodniu zamontowany w instrumencie (...) Przypominany że nasze organy od rozpoczęcia budowy w 1958 roku nigdy nie zostały ukończone i brakowało w nich 8 głosów językowych. Na przestrzeni ostatnich 4 latach jest to piąty uzupełniony głos. Do zakończenie budowy organów pozostanie do uzupełnienia już tylko jeden głos językowy Basson 32

– informowali księża.

Organy w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie/ Fot. bazylika
Organy w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie/ Fot. bazylika

W wakacje w bazylice odbyły się wydarzenia festiwalu Musica Divina, a także miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu z udziałem uczestników Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Od kilku lat przy Bazylice Bożego Ciała działa chór, który gromadzi około trzydzieści osób.

– Nie chcieliśmy na tym poprzestać, lecz dać przestrzeń do działania również muzykom, którzy z różnych powodów porzucili grę na instrumencie albo odsunęli ją na dalszy plan

– dodaje ks. Przemysław Soboń CRL.

Na chwałę Bożą i dla przyjemności

Orkiestra ma mieć charakter społeczny. Być miejscem, gdzie ludzie z przyjemnością spędzają czas i razem muzykują. Wspólna praca, zaangażowanie i serce wkładane w przygotowania mają wzmacniać więzi między jej członkami. Właśnie z tego powodu orkiestra ma otwarte drzwi dla każdego, kto podziela chęć współtworzenia piękna liturgii i pragnie związać się z życiem parafii w sposób wyjątkowy.

– Chcemy, by orkiestra grała na chwałę Bożą, dla przyjemności i zawsze w słusznym celu

– dodaje ksiądz proboszcz.

Za poprowadzenie tego projektu odpowiedzialny jest znany dyrygent, Krystian Neścior. Jego utwory są nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Prowadzi również warsztaty muzyki liturgicznej w kraju i zagranicą.

Zaproszenie do odkurzenia instrumentów

Nadzwyczajna Orkiestra Liturgiczna przy Bazylice Bożego Ciała to nie tylko projekt dla doświadczonych muzyków.

– Wszystkich entuzjastów muzyki z drugim stopniem szkoły muzycznej serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zespołu. To znakomita okazja dla ludzi wszystkich zawodów, aby odkurzyć instrumenty i w przyjaznej atmosferze doskonalić swoje umiejętności

– wyjaśnia ks. proboszcz.

Spotkania zespołu rozpoczną się po wakacjach w klasztorze przy Bazylice Bożego Ciała w Krakowie. Próby będą odbywały się raz w tygodniu.

Bazylika Bożego Ciała/ Fot. bazylika
Bazylika Bożego Ciała/ Fot. bazylika

Jeśli chcesz dołączyć do tworzącej się orkiestry i odnowić swoją muzyczną pasję, skorzystaj z formularza dostępnego pod tym linkiem: https://forms.gle/zxKUteXekK8zjUpS9.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka