czwartek, 8 grudnia 2022 13:21

Telewizory OLED do 7000 zł – 5 najlepszych modeli

Autor Artykuł sponsorowany
Telewizory OLED do 7000 zł – 5 najlepszych modeli

Technologia OLED to charakterystyczna cecha wielu telewizorów z najwyższej półki. TV z matrycą w tej technologii słyną ze znakomitego kontrastu, głębokiej czerni i perfekcyjnego odwzorowania kolorów. Chcąc mieć telewizor OLED, trzeba liczyć się z dużymi wydatkami, ale jeśli ktoś kocha dobre kino albo gry, to naprawdę warto! W artykule poniżej pomożemy wybrać dobry TV w rozsądnej cenie.

Matryca OLED w telewizorze – co to jest?

Na wstępie warto rozwinąć skrót, który pada w tytule artykułu. OLED czyli organic light emitting diode – to konstrukcja wyświetlacza w której matryca składa się z samoświecących pikseli. Dzięki użyciu związków organicznych nie jest potrzebne dodatkowe podświetlenie (jak w telewizorach LED).

Telewizory OLED mają wiele zalet zestawieniu z innymi:

  • lepiej odwzorowują czerń i naturalne kolory
  • zużywają mniej energii,
  • są bardziej trwałe niż inne rodzaje telewizorów.

Telewizor OLED będzie zatem dobrą inwestycją, szczególnie jeśli chce się oglądać materiały w wysokiej rozdzielczości. Oprócz ponadprzeciętnych parametrów, obrazy telewizory OLED mają także inne cechy typowe dla TV z najwyższej półki – funkcje smart TV, sterowanie głosowe, bezprzewodowe łączenie się z urządzeniami mobilnymi. Wysoka cena przekłada się zatem na konkretne korzyści.

Jaki model telewizora wybrać? Oto lista najciekawszych modeli, które kosztują mniej niż 7000 zł.

Telewizor OLED SONY XR-55A80J

To telewizor 4K z częstotliwością odświeżania 100/120 Hz. Jego nowoczesny układ graficzny Cognitive Processor XR działa w ten sposób, żeby odwzorowywać obraz tak dokładnie, jakbyśmy widzieli go na własne oczy. Telewizor w czasie rzeczywistym koryguje nasycenie barw, kontrast, ruch i inne parametry. Dzięki czujnikowi światła jasność dostosowuje się automatycznie do pory dnia i zmieniających się warunków oświetleniowych. Telewizor obsługuje transmisję przez HDMI 2.1, co sprawia, że gracze będą mogli cieszyć się rozdzielczością 4k z płynnością do 120 klatek na sekundę. Dźwięk dobiega prosto ze środka ekranu i podąża za obrazem. Dzięki systemowi operacyjnemu Google TV Telewizor Sony OLED XR daje dostęp do tysięcy aplikacji.

Telewizor PHILIPS 55OLED707/12

To model, za którym przemawia technologia Ambilight. Diody wokół krawędzi ekranu emitują różne efekty świetlne dopasowane do wydarzeń na ekranie, zwiększając tym samym przyjemność z oglądania danego programu. W tym modelu także ma zastosowanie łączność HDMI 2.1. Oprócz tego telewizor Philips ma sterowanie głosowe (przez Asystenta Google lub Amazon Alexa), kinową jakość obrazu i dźwięku – Dolby Vision i Dolby Atmos, a także zaawansowany procesor P5, wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji.

Telewizor LG OLED48C21LA

Dobra propozycja dla tych, którym wystarczy przekątna 48 cali. Ten telewizor zachwyci przede wszystkim dobrym audio, ponieważ przetwarza dźwięk 2-kanałowy na 7.1.2-kanałowy, dzięki czemu można się poczuć jak w centrum akcji. Telewizor LG sprawdzi się jako sprzęt do gier dzięki szybkiemu czasowi reakcji, a także obsłudze HDMI 2.1 oraz typowo gamingowych technologii NVIDIA G-Sync oraz AMD FreeSync. Dynamiczne sceny obejrzymy, korzystając z częstotliwości odświeżania do 120 Hz, a odpowiedni program wybrać można nie tylko na pilocie, ale też głosowo – przez Google Assistant albo Amazon Alexa.

Telewizor LG OLED55B23LA

55-calowy TV LG jest już znacznie bliżej górnej granicy cenowej, którą przyjęliśmy na potrzeby tego poradnika. Warto jednak po niego sięgnąć, jeśli planuje się umieszczenie telewizora w większym pomieszczeniu. Podobnie jak wymienione wcześniej modele, gwarantuje kinową jakość obrazu i dźwięku wszelkie udogodnienia dla graczy – w tym obraz w 4K z częstotliwością odświeżania do 120 Hz. W związku z tym, że marka LG dba o zrównoważony rozwój, telewizor jest dostarczany w kartonowym pudełku nadającym się do recyklingu – bez styropianu czy plastikowych wypełniaczy.

Telewizor SONY XR-42A90K

Ostatnia propozycja to telewizor o nietypowej przekątnej ekranu – w końcu 42-cale to rzadki rozmiar jak na OLED. Wiele osób chętnie spojrzy na ten model, zwłaszcza szukając sprzętu do mniejszego pomieszczenia – chociażby do sypialni. TV przetwarza dźwięk na najwyższym poziomie dzięki wbudowanemu subwooferowi oraz wykorzystywaniu dekoderów dźwięku Dolby Audio i Dolby Atmos. Przetwarza też audio w formacie 3D – na przykład w zestawie ze słuchawkami do konsoli PS5. Gracze mogą liczyć na zmienną częstotliwość odświeżania dostosowaną płynnie do wydarzeń na ekranie i automatyczny tryb małego opóźnienia, co zwiększy ich szanse w rozgrywkach online.

To niejedyne telewizory OLED do kupienia w MediaMarkt – bo tam właśnie je znajdziesz w atrakcyjnych cenach! Co roku w sklepie pojawiają się nowe modele, więc warto śledzić nowości i szukać atrakcyjnych promocji.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka