środa, 8 grudnia 2021 12:39

Implanty zębów przeciwwskazania

Autor Artykuł sponsorowany
Implanty zębów przeciwwskazania

Zdrowe i białe zęby są pragnieniem każdego człowieka. Niestety wszelkie ubytki czy też braki, sprawiają, że traci się piękny uśmiech. Implanty zębowe są rozwiązaniem wielu problemów estetycznych, jak i funkcjonalnych. To specjalne wszczepy, które zastępują korzeń własnego zęba. Implanty dentystyczne wprowadza się chirurgicznie w kość wyrostka zębodołowego, gdzie ulega osteointegracji z kością. Następnie możliwe jest zrobienie na nim korony, mostu albo pełnej rekonstrukcji zgryzu, w zależności od potrzeb pacjenta. W pewnych przypadkach ten zabieg nie jest polecany. Przeszczep implantu wiąże się z pewnymi, względnymi, bezwzględnymi, miejscowymi czy ogólnymi przeciwwskazaniami.

Czym jest implant zęba?

Mówiąc prosto, jest to sztuczne uzębienie, którym można zastąpić braki czy też odbudować zniszczone zęby. Jest ono zbudowane często z tytanowego korzenia i korony. Cały proces implantacji składa się z trzech faz: wszczepienie implantu, wkręcenie śruby i wbudowanie korony. Zabieg trwa od 30 minut do nawet 2 godzin, wiele zależy od skali problemu pacjenta. Implant zęba https://doboszimplanty.pl/implanty/ zakładany jest pod znieczuleniem miejscowym, a więc dla pacjenta jest to metoda całkowicie bezbolesna. Odpowiednio założony nie może odbiegać kolorystycznie czy strukturalnie od naturalnego uzębienia i musi być przy tym odporny na ścieranie.

Leczenie implantologiczne - przeciwwskazania

Można je podzielić na te ogólne oraz miejscowe:1. Ogólne- powiązane ze stanem zdrowia pacjenta. Specjalista bierze pod uwagę również przebyte wcześniej schorzenia.2. Miejscowe- są to te powiązane ze stanem zdrowotnym jamy ustnej, czyli obszaru, w jakim ma pojawić się implant. Po zastosowaniu właściwych zabiegów leczniczych czy też przez upływ czasu można wyeliminować pewne przeciwskazania. Wtedy pacjent może w sposób całkowicie bezpieczny podjąć się leczenia implantologicznego.

Przeciwwskazania ogólne

Przeciwwskazania ogólne dzieli się na te bezwzględne i względne. Dotyczą one chorób toczących się w organizmie człowieka, przez które wykluczona jest ingerencja chirurgiczna. Oprócz samych infekcji wirusowych i bakteryjnych należą do nich:

 • nieustabilizowane choroby metaboliczne (np.cukrzyca),
 • czynne schorzenia autoimmunologiczne w fazie ich zaostrzenia oraz leczenia preparatami farmakologicznymi (np. reumatolidalne zapalenie stawów),
 • zaburzenia odporności (np. AIDS),
 • marskość wątroby,
 • czynna choroba nowotworowa w okresie jej aktywnego leczenia,
 • zaburzenia układu krzepnięcia.

Większość z wyżej podanych chorób po zakończeniu ich leczenia i wyregulowaniu schorzenia nie jest już przeciwwskazaniem do podjęcia się leczenia implantologicznego.

Względne przeciwwskazania

Jeśli chodzi o względne przeciwwskazania do wstawienia implantu zalicza się do nich:

 • nałogowe palenie papierosów,
 • schorzenia układu moczowego,
 • zaburzenia psychiczne,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • nałogowe picie alkoholu,
 • osteopenia,
 • osteoporoza.

Przeciwwskazania miejscowe

Przeciwwskazania miejscowe odnoszą się do miejsca wstawienia implantu zębowego https://doboszimplanty.pl/, czyli jamy ustnej. Wśród nich wymienia się:

 • za mało miejsca w obszarze planowanego implantu do przeszczepienia go w tkance kostnej czy też zbyt mało miejsca do umieszczenia korony przyszłego zęba w miejsce między zębami, przez przechylenie zębów w kierunku luki,
 • stany zapalne w przestrzeni, gdzie ma znaleźć się implant,
 • bruksizm, a więc schorzenie polegające na patologicznym tarciu zębów żuchwy o zęby szczęki powiązane z nadmierną aktywnością mięśniową,
 • zły stan higieny jamy ustnej, czyli choroby dziąseł i przyzębia, kamień nazębny i ubytki próchnicowe.

W jaki wieku można zdecydować się na przeszczep implantu?

Wśród przeciwwskazań specjaliści wymieniają także wiek pacjenta. Przeszczep implantu nie jest możliwy u osób małoletnich, u których rozwój kostny nie został zakończony. Procesy zachodzące u małoletnich ludzi w twarzoczaszce, ustawieniu zębów i wyrostku zębodołowym wykluczają możliwość skutecznego leczenia implantologicznego. Implanty zębów https://www.apbreloaded.com.pl/implanty-zebowe-najczesciej-zadawane-pytania/ polecane są osobom powyżej 21 roku życia.

implanty zebow

Inne przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba

Przeciwwskazania do wstawiania implantów obejmują również samo postępowanie pacjenta. W sytuacji, kiedy nie zadbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej, nie będziemy chcieli poprawić stanu swojego uzębienia tudzież przyzębia, to leczenia implantologiczne okaże się nieefektowne. Tak samo stanie się, jeśli nie ograniczymy palenia. W terapii implantologicznej liczy się więc nasze zaangażowanie i nastawienie. Dokładne badanie i diagnostyka, którą zajmie się doświadczony implantolog, daje nam nadzieję na uzyskanie pożądanych rezultatów i odniesienie sukcesu w terapii implantologicznej. Podejmując decyzję o uzupełnieniu swojego uzębienia implantami, należy pamiętać, jak ważna jest szczera rozmowa z lekarzem. Musimy dostarczyć mu niezbędnych informacji dotyczących naszego aktualnego stanu zdrowia i przebytych chorób. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz będzie w stanie wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że zabieg będzie dla nas w pełni bezpieczny.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka