wtorek, 24 listopada 2020 11:32

Testy antygenowe trafią do tarnowskich karetek. Przyspieszą rozpoznanie zakażenia?

Autor Aleksandra Tokarz
Testy antygenowe trafią do tarnowskich karetek. Przyspieszą rozpoznanie zakażenia?

Wszystkie małopolskie karetki mają zostać w najbliższych dniach wyposażone w szybkie testy antygenowe. Sprawi to, że rozpoznanie zakażonego pacjenta będzie zdecydowanie szybsze. Dyspozytorzy będą wprowadzać wyniki testów do systemu EWP.

Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wprawdzie wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję COVID-19.

W oparciu o decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dystrybucja tego typu testów do wybranych podmiotów leczniczych. W Małopolsce blisko 30 tysięcy testów antygenowych trafi do 42 placówek.

Niezależnie od tego testy dostarczane są też do wojewodów jako dysponentów ratownictwa medycznego.

-Z 16 tys. testów, które otrzymaliśmy, blisko 4,4 tys. sztuk przekazaliśmy do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 1,7 tys. sztuk trafiło do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1,5 tys. do PSPR w Tarnowie - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki.

-Częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Dzięki temu testowanie będzie mogło przebiegać szybciej, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dalszych usprawnień w systemie ratownictwa medycznego. Dodatni wynik testu antygenowego – otrzymany nawet już w karetce – znacząco przyspieszy decyzję o hospitalizacji w oddziale covidowym – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak poinformował wojewoda, na każdy zespół ratownictwa medycznego przypadnie średnio ok. 120 testów.

inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Tarnów - najnowsze informacje