czwartek, 21 marca 2024 12:39

To oni powalczą o głosy wyborców na Miechowszczyźnie

Autor Mirosław Haładyj
To oni powalczą o głosy wyborców na Miechowszczyźnie

W niedzielę (7 kwietnia) odbędą się wybory samorządowe. W powiecie miechowskim wybieranych zostanie dwóch burmistrzów – w Miechowie oraz Książu Wielkim, a także sześciu wójtów. Ponadto zostanie wyłonionych siedemnastu radnych powiatu, 105 radnych Rad Miejskich i Rad Gmin (po piętnastu dla każdej gminy) oraz pięciu posłów do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

W wyborach na burmistrza w Książu Wielkim startuje sześciu kandydatów. Są to (kolejność wszystkich kandydatów w tekście zgodnie z numeracją na liście): Krzysztof Capiga z KWW Razem dla Miechowszczyzny, Grzegorz Janus z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, Anna Oczkowicz z KWW Anna Oczkowicz, Rafał Pawlik z KWW Wspólnie w Przyszłość, Marek Płonczyński z KWW Dla Mieszkańców Gminy oraz Dariusz Szyniec z KWW Bezpartyjny Książ.

W Miechowie o stanowisko zarządcy gminy ubiegać się będzie tylko jeden kandydat, którym jest urzędujący burmistrz Dariusz Marczewski (KWW „Ziemia Miechowska”). Mieszkańcy miasta otrzymają karty do głosowania, na których przy nazwisku kandydata widnieć będzie odpowiedź: „Tak” lub „Nie”. Aby nadal sprawować swój urząd, jedyny startujący kandydat musi zdobyć większość (a więc ponad 50 procent) głosów na „Tak”. Podobny wybór czeka mieszkańców w niemal co piątej małej miejscowości,, ponieważ w aż 438 z 2477 miast i gmin zgłoszono zaledwie jednego kandydata. Dr Paweł Stępień, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizujący się w wyborach samorządowych, komentując te dane dla portalu rp.pl, stwierdził, że zjawisko to “obserwowane jest głównie we wsiach i miasteczkach do 20 tys. osób” oraz że “najczęściej tymi jedynymi kandydatami są wieloletni wójtowie, czy burmistrzowe, którzy od lat wygrywali wybory już w pierwszej turze dużą przewagą głosów”. Łódzki politolog zauważył także, że sytuacja, w której do wyborów staje jeden kandydat, występuje w całym kraju i “rozkłada się równomiernie niezależnie od województwa”.

W pozostałych gminach sytuacja z kandydaturami przedstawia się następująco. W Charsznicy dotychczasowy wójt, Jan Żebrak, nie wystosował swojej kandydatury w nadchodzących wyborach, a o funkcję włodarza gminy ubiegać się będzie pięciu chętnych: Paweł Janicki z KW Prawo i Sprawiedliwość, Tomasz Kościelniak z KWW Pewnym Krokiem w Słusznej Sprawie, Tomasz Kowal z KWW Wspólnota Działania, Szymon Kubit z KWW Razem Dla Miechowszczyzny i Tomasz Stachowicz z KWW Stachowicz Tomasz.

W Gołczy o fotel wójta rywalizować będzie trzech kandydatów, w tym obecny wójt, Lesław Blacha (KWW Ruch Obywatelski Dla Gminy Gołcza), znajdujący się na pierwszym miejscu listy. Dwaj pozostali kandydaci to Andrzej BONEMBERG z KWW Twoja Gmina - Twoja Przyszłość i Piotr Gajos z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni.

W Kozłowie swój udział w wyścigu po fotel wójta zgłosiło czterech kandydatów. Wśród nich znalazł się także aktualnie urzędujący włodarz gminy Jan Basa (KWW Wspólnie Dla Gminy Kozłów), startujący z pierwszego miejsca na liście. Wyborcy mają do wyboru jeszcze Wojciecha Rożka z KWW Razem Dla Miechowszczyzny, Mateusza Różaneckiego  z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni oraz Piotra Tomczyńskiego z KWW Bezpartyjni Dla Gminy Kozłów.

W gminie Racławice w tegorocznych wyborach nie wystartuje obecnie urzędujący wójt, Adam Samborski. Wyborcy nowego włodarza gminy wybiorą spośród czterech kandydatów. A są nimi: Michał Grela z KWW Wspólnie Dla Gminy Racławice, Janusz Kozioł z KWW Sami Swoi Racławice oraz Małgorzata Sadowniczyk z KWW Dialog Współpraca Rozwój dla Racławic.

W gminie Słaboszów, dotychczasowy wójt, postanowił ubiegać się o reelekcję. Pani Marta Vozsnak będzie startować z miejsca nr 3. Na dwóch wcześniejszych pozycjach znajdą się Łukasz Dela (nr 1 na liście) z  KWW Wspólnie W Przyszłość oraz Jacek Kubiś (nr 2 na liście) z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni.

Rady Gmin i Miast

7 kwietnia wybrani zostaną także radni do rad gminnych i miejskich. W powiecie miechowskim mieszkańcy siedmiu gmin (każda z nich jest podzielona na 15 jednomandatowych okręgów) wybiorą 15 przedstawicieli, którzy zasiądą w ich lokalnych samorządach. Najwięcej chętnych do pełnienia funkcji radnego znalazło się w gminach Książ Wielki i Charsznica, w których wystartuje odpowiednio 80 i 70 osób. Nieco mniej, bo 52 kandydatów odnotowano w gminie Kozłów oraz Racławice, gdzie zgłoszonych zostało 46 osób. W Michowie oraz gminie Słaboszów do wyborów zarejestrowało się po 40 chętnych do startu. Stosunkowo najmniejszy problem ze skompletowaniem samorządowej piętnastki będą mieli mieszkańcy gminy Słaboszów. Tu bowiem chęć pełnienia funkcji radnego zadeklarowało “jedynie” 36 kandydatów.

Rada Powiatu

W kwietniowych wyborach wyłonionych zostanie także 17 radnych do Rady Powiatu z trzech okręgów. Okręg nr 1 (obejmujący gminy Charsznica i Gołcza) wybierze pięciu przedstawicieli, natomiast gminy Książ Wielki, Kozłów oraz Słaboszów, wchodzące w okręg nr 2, czterech. Z okręgu nr 3, do którego należą gminy Miechów i Racławice, pochodzić będzie ośmiu radnych.

W okręgu nr 1 wyborcy będą mogli głosować na 35 nazwisk z pięciu komitetów wyborczych. Po 7 kandydatów wystawili: KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Razem dla Miechowszczyzny, KWW Wspólnie w Przyszłość i KWW „Ziemia Miechowska”.

W okręgu nr 2 na głos mieszkańców liczy również 35 kandydatów, ale z sześciu komitetów wyborczych. Poza komitetami znanymi z okręgu nr 1 (które wystawiły po sześciu chętnych do objęcia funkcji radnego powiatowego) znalazł się jeszcze KWW Razem Dla Powiatu Miechowskiego, na którego liście widnieje pięć nazwisk.

W okręgu nr 3 znalazło się 55 osób. Komitet Wyborczy Wyborców Razem Dla Powiatu Miechowskiego wystawił na swojej liście pięciu kandydatów, a pozostałe komitety po dziesięciu.

Sejmik Województwa Małopolskiego

W kwietniowych wyborach uprawnieni do głosowania podejmą też decyzję co do obsady Sejmiku Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy powiatu miechowskiego, podobnie jak olkuskiego, chrzanowskiego i oświęcimskiego, będą wybierać pięciu posłów spośród kandydatów okręgu wyborczego nr 1. W sumie na listach znalazło się 52 kandydatów. Spośród ośmiu zgłoszonych komitetów wyborczych, pięć (KKW Koalicja Obywatelska, KKW Lewica, KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) wystawiło po 7 kandydatów, dwa (KW Koalicja Samorządowa Ok Samorząd i KW Normalny Kraj) po sześciu, a jeden (KW Stowarzyszenie „bezpartyjni Samorządowcy”) pięciu.

Nazwiska bezpośrednio związane z miechowszczyzną z racji miejsca zamieszkania to: Karol Majcher z Kozłowa (nr 6 na liście KKW Koalicji Obywatelskiej), Arkadiusz Kopeć z Miechowa (nr 3 na liście KKW Lewicy), Ryszard Jędruch z Janowiczek (nr 4  Krzysztof na liście KKW Trzeciej Drogi PSL-PL2050 Szymona Hołowni) i Mirosław Dróżdż z Gołczy (nr 2 na liście KW Prawa i Sprawiedliwości).

Fot. M. Łysik

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka