piątek, 21 maja 2021 17:26

To oni stoją za 810 tys. fake newsów o szczepionkach!

Autor Mirosław Haładyj
To oni stoją za 810 tys. fake newsów o szczepionkach!

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (CCDH) i Centrum Monitorowania Antyszczepionkowców (Anti-vax Watch) udowodniły w opublikowanym raporcie, że portale społecznościowe nie radzą sobie z plagą trolli i dezinformatorów szerzących fake newsy na temat szczepionek przeciw koronawirusowi.

Za większością publikowanych w sieci od 1 lutego do 21 marca fake newsów dotyczących szczepień przeciw koronawirusowi stoi jedynie 12 internetowych trolli. Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (CCDH) i Centrum Monitorowania Antyszczepionkowców (Anti-vax Watch) udowodniło, że wspomniane trolle, określane jako "tuzin dezinformacji" ("Disinformation Dozen"), są autorami postów, które w większości rozchodziły się po Facebooku.

– Raport wskazuje, że nawet 73 proc. informacji o charakterze antyszczepionkowym we wspomnianym okresie zostało wytworzonych przez "tuzin dezinformacji". Na Twitterze odsetek ten wynosił 17 proc. Łącznie to ponad 810 tys. postów przekazanych przez użytkowników obu platform

– informuje portal komputerswiat.pl

Część serwisów społecznościowych zaczęła blokować właścicieli kont, dopiero po opublikowaniu ich nazw w raporcie: Joseph Mercola, Robert F. Kennedy Jr., Ty & Charlene Bollinger, Sherry Tenpenny, Rizza Islam, Erin Elizabeth, Sayer Ji, Kelly Brogan, Christiane Northrup, Ben Tapper i Kevin Jenkins.

Inf.: komputerswiat.pl
Fot.: Photo by Timothy Hales Bennett on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje