sobota, 12 lutego 2022 16:00

To państwo ogłosiło koniec pandemii koronawirusa

Autor Katarzyna Jamróz
To państwo ogłosiło koniec pandemii koronawirusa

Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła, że wszystkie obowiązujące restrykcje koronawirusowe zostały zniesione. W środę, 9 lutego przestały obowiązywać m.in. certyfikaty covidowe oraz limity zgromadzeń.

– Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień

– podkreśliła Andersson na konferencji prasowej, cytowana przez PAP.

Zaleca się by osoby, u których występują objawy chorobowe zostały w domu. Z kolei niezaszczepieni przeciw Covid-19 powinni unikać dużych zbiorowisk.

Karin Tegmark Wisell, która jest dyrektorem Urzędu Zdrowia Publicznego poinformowała, że złoży wniosek do rządu, o usunięcie Covid-19 z listy chorób, które zagrażają społeczeństwu.

– Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy

– przekazała Tegmark Wisell.

Szwecja jako ostatnia w Skandynawii zniosła obowiązujące obostrzenia. Władze Danii otworzyły społeczeństwo 1 lutego, także Norwegii oraz Finlandii.

W środę (9 lutego) w Szwecji odnotowano 39 205 przypadków Covid-19. Powyżej 12 roku życia zaszczepionych dwiema dawkami jest 83,8 proc. osób., a trzema powyżej 18 lat 49,4 proc.

Inf.: PAP

Fot.: Ilustracyjne

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje