czwartek, 6 maja 2021 13:33

To pewne! Brazylijska odmiana koronawirusa już w Polsce. Ile przypadków wykryto?

Autor Mirosław Haładyj
To pewne! Brazylijska odmiana koronawirusa już w Polsce. Ile przypadków wykryto?

Pracownicy laboratorium twierdzą, że wykrycie wariantu brazylijskiego jest kolejnym argumentem przemawiającym za szczepieniami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas czwartkowej konferencji w Bydgoszczy, że w Polsce wykryto brazylijską odmianę koronawirusa.

– Nowe informacje, które dzisiaj do nas napłynęły, dotyczą pojawienia się trzech przypadków wariantu brazylijskiego.

Brazylijski wariant wykryto na Śląsku. Minister zaapelował jednocześnie do pracowników, aby w pierwszej kolejności przekazywali informacje o nowych przypadkach odpowiednim służbom, nie mediom:

– Niestety jestem zaskoczony tą sytuacją, ponieważ przedstawiciele laboratorium w pierwszej kolejności wyszli do prasy i do mediów z tą informacją, zamiast poinformować sanepid, który w tej szczególnej sytuacji musi przeprowadzić bardzo dokładne epidemiczne dochodzenie.

Cytowana przez polsatnews.pl zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum, Emilia Morawiec powiedziała, że wykrycie wariantu brazylijskiego jest kolejnym argumentem przemawiającym za szczepieniami:

– Próbki, w których wykryliśmy wariant P.1, pochodzą z punktu przyszpitalnego oraz z jednego ze szpitali w województwie śląskim. Pojawianie się w populacji kolejnych odmian wirusa to następny argument za tym, by szczepić się tak szybko, jak to możliwe.

Inf.: Kancelaria Premiera
Fot.: Photo by engin akyurt on Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje