środa, 6 września 2023 13:16

Tradycyjne święto plonów w Bilczycach

Autor Marzena Gitler
Tradycyjne święto plonów w Bilczycach

3 września odbyły się tradycyjne dożynki gminne w Bilczycach. Choć prognozy od samego  ranka straszyły organizatorów deszczem,  to ostatecznie w niedzielne popołudnie nad Bilczycami zaświeciło upragnione słońce i  wynagrodziło tygodnie żmudnych przygotowań…

Bilczyce tego dnia zapełniły się barwnymi strojami, muzyką, przyśpiewkami i obrzędami. Jak każe zwyczaj nie zabrakło pięknych dożynkowych wieńców, wystawy płodów rolnych i dożynkowego korowodu, który wyruszył z pięknego dworu w Bilczycach na teren obok remizy w Bilczycach, gdzie odbyły się tradycyjne dożynkowe obrzędy. Za Kapelą Gdowską, szli Starostowie Dożynek, Renata Woźniak i Stanisław Marciniak, gospodarze Gminy Gdów, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście i mieszkańcy Bilczyc i gminy Gdów.

Polową mszę św. dziękczynną za plony odprawił ks. proboszcz Bogusław Seweryn, a oprawę muzyczną zapewnił chór Tutte Le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej. Poświęcono na niej wieńce, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Bilczyc, Fałkowic, Gdowa, Huciska, Kunic, Winiar, Niżowej, Zagórzan, Podolan, Niegowici, Pierzchowa, Krakuszowic, Książnice oraz sołectwo Wiatowice. Jak co roku starostowie dożynek przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce gospodarzy gminy, który potem wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas i Przewodniczący Rady Tadeusz Cieżarek przy pomocy pań z KGW podzielili wśród uczestników uroczystości.

Zgromadzonych gości ośpiewała Kapela Gdowska pod kierunkiem pani Hanny Dziewońskiej, a teksty przyśpiewek przygotowała mieszkanka Bilczyc, pani Maria Daniel.

Dziękując za wspaniałe Święto Plonów, zarówno poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, jaki i gospodarz Gminy Gdów Zbigniew Wojas i starosta wielicki Adam Kociołek podkreślali trud i znaczenie pracy rolników oraz piękną tradycję polskiej wsi. Szczególne podziękowania za organizację i wysiłek włożony w przygotowanie wydarzenia skierował Wójt Gminy Gdów do druhów OSP Bilczyce, sołtysa Jacka Kalety, KGW Bilczyce, radnej Dominiki Linczowskiej i Sekretarz Gminy Bożeny Malarczyk  oraz do wszystkich mieszkańców Bilczyc.

Gościom wręczono także dożynkowe wieńce, które wcześniej zostały ocenione przez Komisję Konkursową w składzie: Agnieszka Rozwadowska, Magdalena Wydrych i Tomasz Miszczyk. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie wyłonienia najpiękniejszego wieńca i ostatecznie zdecydowało o przyznaniu trzech nagród. Pierwszą otrzymał wieniec z KGW Krakuszowice, drugą - wieniec z KGW Bilczyce, a trzecie miejsce przyznano wieńcowi przygotowanemu przez KGW Kunice. Przyznano też 11 wyróżnień. Szczególnym wkładem pracy wykazali gospodarze z Wiatowic, Niżowej i Zagórzan. Uroczystość uświetniły występy artystyczne przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Bilczyc i Zespół Mali Gdowianie z Centrum Kultury w Gdowie.

Dożynkom gminnym towarzyszyła wystawa płodów rolnych przygotowana przez Referat Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Gminy w Gdowie. Pięknym stoiskiem zachwycili Starostowie Dożynek, gospodynie z Bilczyc i druhowie z OSP zadbali o wyborny poczęstunek, a dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce. Można było również nabyć publikacje o gminie Gdów i album o Bilczycach.

Wieczór zakończyły występy krakowskiego aktora Łukasza Żurka w programie kabaretowym „Scenka z Zenka” oraz gwiazdy wieczoru Marcina Dańca, którego  godzinny program, pełen interakcji z publicznością i dużej dawki humoru nagrodzono gromkimi brawami. A potem już przyszedł czas na tradycyjna potańcówkę, którą poprowadził zespół Paradise.

Organizatorami tegorocznych Dożynek była Gmina Gdów oraz OSP Bilczyce i KGW Bilczyce przy współpracy z Centrum Kultury Gdów.

Inf. i fot. UG Gdów

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka