poniedziałek, 16 stycznia 2023 11:02

Trening siłowy i kondycyjny na street workoucie

Autor Artykuł zewnętrzny
Trening siłowy i kondycyjny na street workoucie

Ćwiczenia fizyczne oraz zbilansowana dieta są niezbędne, aby zachować zdrowie i kondycję. Zarówno w miastach, jak i na wsiach powstaje coraz więcej siłowni zewnętrznych, które umożliwiają rozpoczęcie treningu bez jakichkolwiek kosztów. Trenować możemy jednak nie tylko w specjalnie przygotowanych miejscach, ale także w parku, na podwórku, w lesie lub placu zabaw. Poznaj street workout i dowiedz się, jakie korzyści dla zdrowia niesie regularne uprawianie tego sportu!

Street workout - znajdź w sobie motywację i zacznij działać

W Polsce powoli rodzi się świadomość konsekwencji, jakie niesie ze sobą siedzący tryb życia oraz wysoko przetworzona żywność. Nigdy nie jest jednak za późno, aby zacząć dbać o siebie. Trening na street workoucie to forma aktywności fizycznej wykorzystująca podczas ćwiczeń masę własnego ciała, a także proste przyrządy (niekoniecznie profesjonalne, mogą to być np. trzepaki, ławki w parku, słupki, latarnie itp.). Wiele osób trenuje na zewnętrznych siłowniach - można wtedy do ćwiczeń wykorzystać specjalny sprzęt, taki jak orbiter, biegacz, motyl lub stepper.

W street workoucie ważna jest nie tylko poprawa kondycji fizycznej, ale też dobra zabawa, dlatego z czasem warto urozmaicić swój trening, wykorzystując bardziej niekonwencjonalny sprzęt (np. krawężniki, latarnie, słupki na placach zabaw). Wiele inspirujących ćwiczeń znajdziemy na https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-street_workout. Wszystkie znajdujące się na stronie propozycje ćwiczeń mają formę prostego filmiku instruktażowego.

Zamiast siedzieć z przyjaciółmi na ławce, lepiej podjąć wyzwanie i rozpocząć trening street workoutowy. Ćwiczenia w większej grupie pomagają zachować regularność treningów, są zwykle bardziej atrakcyjne oraz motywujące do dalszej pracy nad sobą. Można też samemu zmierzyć się z przygodą, jaką jest street workout - trenerzy radzą, aby w takiej sytuacji ustalić konkretny cel, jaki chcemy osiągnąć oraz kroki, które do niego prowadzą.

Jakie korzyści niesie trening na street workoucie?

Zaletą tego typu aktywności fizycznej jest połączenie treningu siłowego z dotlenieniem organizmu. Dodatkowo street workout nie obciąża stawów, pomaga zregenerować ciało oraz zmniejszyć poziom stresu.

Już po około miesiącu systematycznego treningu (około 2 razy w tygodniu) oraz wprowadzeniu zdrowej diety, możemy zaobserwować:

  • zmniejszenie dolegliwości ze strony kręgosłupa (szczególnie jeśli w pracy dużo siedzimy lub stoimy),
  • wzmocnienie mięśni,
  • redukcje tkanki tłuszczowej,
  • większą elastyczność i wytrzymałość ciała.

Z czasem zauważymy wyraźnie i równomiernie kształtujące się mięśnie, nasz układ sercowo-naczyniowy zacznie pracować wydolniej (poprawi się kondycja organizmu) oraz polepszymy naszą koordynację ruchową. Dla uzyskania bardziej widocznych efektów zaleca się trenować przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.

Od czego zacząć trening na street workoucie?

Ćwiczenia należy wykonywać zawsze po rozgrzewce oraz z poszanowaniem dla własnego ciała. Zbyt intensywny trening dla początkujących może powodować zniechęcenie, ponieważ ciało nie jest przygotowane do zwiększonej aktywności fizycznej. Lepiej więc zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak: przysiady, pompki, wykroki, podciąganie się na drążku. Powtórzeń nie musi być dużo, wystarczy 5-10 podczas jednego treningu. Jak zawsze najważniejsza jest systematyczność ćwiczeń street workoutowych, które stopniowo będą poprawiać naszą kondycję, wzmocnią mięśnie oraz przygotują je do większych wyzwań.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka