środa, 27 marca 2024 10:05

Trudne warunki w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega

Autor Karolina Kurando
Trudne warunki w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ostrzega

Dziś, w środę 27 marca, Tatrzański Park Narodowy poinformował o trudnych warunkach w Tatrach. Zagrożeniem dla zdrowia i życia jest przede wszystkim silny wiatr.

Tatrzański Park Narodowy przestrzegł przed trudnymi warunkami w Tatrach. Na oficjalnej stronie TPN pojawił się komunikat:

Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Wieje dziś wyjątkowo silny wiatr, który utrudnia poruszanie się i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia - na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa. Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest zróżnicowana, w wielu miejscach śnieg jest przewiany - odsłonięty lód lub wiatr odłożył jego większe ilości, zwłaszcza w formacjach wklęsłych. Nad ranem śnieg jest twardy, natomiast w ciągu dnia staje się mokry i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

❗️Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Wieje dziś wyjątkowo silny wiatr, który utrudnia...

Opublikowany przez Tatrzański Park Narodowy Środa, 27 marca 2024

Tatrzański Park Narodowy zwrócił między innymi uwagę na topniejące stawy, których powierzchnia łatwo może się załamać. Z tego względu TPN prosi turystów o ostrożność i niewchodzenie na lód.

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy/Facebook

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka