środa, 26 czerwca 2024 12:41

Moc wydarzeń podczas Dni Tarnowa. 28 czerwca rozpoczyna się świętowanie

Autor Antonina Sydor
Moc wydarzeń podczas Dni Tarnowa. 28 czerwca rozpoczyna się świętowanie

Już w ten piątek, 28 czerwca, Tarnów zmieni się w miejsce pełne radości i zabawy, ale też intelektualnej rozrywki. Mieszkańcy i wszyscy przyjezdni do końca miesiąca będą mogli czerpać z obfitego programu Zdearzeń 2024, czyli tegorocznej odsłony Święta Miasta Tarnowa.

Przedsmak Święta. Program czwartkowy

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów Tarnów przygotował trzy wydarzenia dla wszystkich miłośników kultury. 27 czerwca w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej o godzinie 17 pisarz Czesław Markiewicz spotka się z czytelnikami, by porozmawiać o swojej najnowszej powieści "Przeklęta Europa".  Po godzinnym spotkaniu autorskim w Amfiteatrze Letnim zabrzmią głosy debatantów, dyskutujących z tezą "Miasta potrzebują kultury", zaś o godzinie 21.00 odbędzie się koncert pod Bimą (Galicjaner Sztetl). Dzień zakończy się nastrojowym spacerem z lampami naftowymi, oświetlającymi drogę wzdłuż szlaku Maszkaronów. Organizatorzy będą posiadali nieodzowne lampy, ale zaopatrzenie się w swoje własne jest mile widziane. Chętni zbiorą się obok Tarnowskiego Centrum Informacji (Rynek 7) o godzinie 21. Wstęp na wszystkie czwartkowe wydarzenia jest wolny.

Inauguracja. Program piątkowy

W piątek świętowanie rozpoczyna się już o poranku. Od godziny 9.30 do 11.30 oraz od 15.00 do 16.00 przewodnik będzie oprowadzał zebranych po Bazylice Katedralnej Narodzenia NMP, zaś od 10.30 do południa chętni objadą całe miasto enomeleksem. Wieczorem, o godzinie 18.00, na amatorów sztuki będzie czekać wernisaż polsko-włoskiej wystawy inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej o haśle przewodnim "Szeptem kilka słów". Prace tarnowskich artystek zostaną zaprezentowane w MCA przy ul. Wałowej 25 oraz w Artece przy ul. Wałowej 16.

Wieczór uświetni uroczysta Gala Nagród Miasta Tarnowa. Laureaci zostaną uhonorowani w amfiteatrze o godz.19.  Po części oficjalnej zaplanowano koncert Oliwii Miś, finalistki Mam Talent. Na scenie pojawi się też zespół Dzień Dobry, który w swoim repertuarze ma m.in. utwory Osieckiej, Grechuty i Młynarskiego.

O godzinie 19.30 wybrzmi twórczość Gabrieli Zapolskiej w interpretacji zespołu Solskiego podczas czytania performatywnego "Zapolska Superstar". Bilety na to wydarzenie można nabyć w Tarnowskim Teatrze.

Rozpoczęcie weekendu. Program sobotni

Sobota powita nas piknikiem rodzinnym „Bezpieczna Autostrada – Młodzi bohaterowie bezpieczeństwa”, gdzie oprócz dogodzenia podniebieniu, będzie można zyskać przydatne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz czerpać radość wraz ze swoimi pociechami na specjalnie przygotowanych atrakcjach. Podczas pikniku odbędzie się również turniej szachowy oraz treningi tchai chi.  Ci, którzy nie zdążyli zwiedzić katedry dnia poprzedniego, zyskają okazję nadrobienia tej zaległości od 9.30 do 11.30.

O godzinie 18.00 SunDay Quartet umili nam czas swoją muzyką w Lasku Strzeleckim, a teatr znów wypełni się literaturą. Aktorzy popiszą się swymi umiejętnościami, prezentując „Słodki zapach cynamonu” oraz  „Noc Wittgensteina”.

Sobotni wieczór będzie prawdziwą rozkoszą dla melomanów. O godz. 19 DJ Celownik zagra w MCA przy ul. Wałowej 25. Godzinę później, także obok MCA, rozpocznie się silent disco z udziałem trzech DJów. Również w Amfiteatrze Letnim przewidziano dwa koncerty. O godz. 20 zagra duet Yasno, który tworzy Anaya i Senny. Na scenie pojawi się też Meek Oh why, czyli Mikołaj Kubicki, raper i trębacz.

Ostatni dzień świętowania. Program niedzielny

O godzinie 9.00 swoje kramy rozłoży Bazar na Starówce, a w Parku Strzeleckim rozpocznie się świętowanie 50-lecia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - Koło w Tarnowie, które towarzyszy kolejnej edycji DobroDnia. O godz. 10 przewidziano bieg inaugurujący wspomnianą imprezę oraz sesje yogi.

O godz. 14 rozpoczną się obchody DobroDnia, czyli dnia integracji osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Atrakcje przewidziano na placu Rybnym, ulicy Piekarskiej oraz po północnej stronie rynku.

To nie koniec świętowania, gdyż godzinę później, o godz. 16:30 rozpoczną się obchody 95. rocznicy sprowadzenia prochów generała Józefa Bema przy mauzoleum w Parku Strzeleckim.

Po sąsiedzku, bo w Pałacyku Strzeleckim, zaplanowano wernisaż wystawy „Otto Schier. Pracownia architektoniczna", otwartej dla zwiedzających od godziny 17.00. Również o tej samej porze w Sali Lustrzanej odbędzie się koncert "Tarnowskie lato Fletowe". Wystąpią fleciści: Urszula Janik – Lipińska, Natalia Jarząbek, Jan Krzeszowiec, Beatriz Macias, Ewa Murawska, Miguel Ángel Villanueva, Ewelina Zawiślak, Łukasz Zimnik oraz Dominika Peszko na fortepianie. Muzycznie będzie też na placu Rybnym, gdzie na scenie pojawi się SOLski Chór oraz w parku Strzeleckim, gdzie odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Klasyka w parku.".

To nie koniec przygotowanych wydarzeń muzycznych. Przeboje wielkiego ekranu zabrzmią w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika. Z koncertem muzyki filmowej wystąpi Warsaw Impressione Orchestra. Na scenie zaprezentują swoje umiejętności: Milena Lange – sopran, Michał Janicki – baryton. W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Start o godz. 19.

Teatr wciąż nie ustaje w prezentowaniu czytanie performatywnego -  tym razem będzie można usłyszeć „Sekrety Colemanów”.

W Domu Kultury Westerplatte odbędzie się sztafeta pokoleń. Zagra tam DJ Wika, czyli najstarsza DJka w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.

Wielkie Święto Dni Tarnowa zwieńczy występ Aniołków Solskich o godzinie 21 na dachu Teatru Tarnowskiego.

Harmonogram oraz szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie kultura.tarnow.pl, w zakładce: wydarzenia/święto miasta Tarnowa.

fot. UM Tarnowa

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka