wtorek, 2 lipca 2019 05:32

Tuchów: Małopolska dołoży 100 tys. zł do remontu bazyliki

Autor Marzena Gitler
Tuchów: Małopolska dołoży 100 tys. zł do remontu bazyliki

Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczy 100 tys. zł na remont dachu bazyliki w Tuchowie - o tym zdecydowali radni podczas XI sesji Sejmiku, która odbyła się 1 lipca.

Z budżetu województwa udzielono pomocy finansowej w wysokości 100 tys. zł Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela Domu Zakonnego w Tuchowie. Kwota ta umożliwi przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych, obejmujących remont dachu Bazyliki pw. Nawiedzeniu Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, zniszczonego przez wichurę. Największym skarbem bazyliki jest pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku, słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej, który dzięki staraniom redemptorystów został ukoronowany 2 października 1904 roku.

- To najstarsze sanktuarium maryjne diecezji tarnowskiej, wpisane do rejestru zabytków. Nie możemy pozostać obojętni na prośbę Ojców Redemptorystów - tłumaczyła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Największym skarbem jest pochodzący z pierwszej połowy XVI wieku słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej, który dzięki staraniom redemptorystów został ukoronowany 2 października 1904 roku. Obraz Matki Bożej sprowadzono do Tuchowa ok. połowy XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530 – 1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej o wymiarach 58,2 na 44 cm, tłustą temperą na zaprawie kredowej, jest to technika typowa dla renesansu.

Według tradycji benedyktyńskiej pierwszy kościół w Tuchowie został wybudowany Około 1079 roku. Był pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Miał być jak głosi tradycja poświęcony przez św. Stanisława Szczepanowskiego, biskupa i męczennika. Tradycja ta głosi również, że tutaj miał odbyć swoją mszę prymicyjną św. Jan Kanty. Kościół wzniesiono na wzgórzu zwanym „Lipie” – nazwa od gaju lipowego – po prawej stronie rzeki Białej.

Okres świetności kościoła Najświętszej Maryi Panny związany jest z rozwojem kultu Matki Bożej. Od 1597 roku miały tutaj miejsca nadzwyczajne zjawiska. Cuda, jakie dokonały się za sprawą Matki Bożej przyczyniły się do rozwoju ruchu pielgrzymkowego. Bardzo duża liczba odwiedzających tuchowskie sanktuarium spowodowała podjęcie decyzji o budowie nowego kościoła, któryby sprostał napływowi wiernych. Zadanie to było trudne i wymagało wiele wyrzeczeń. Świadczy o tym fakt, że nową świątynię budowano blisko 17 lat (1665-1682). Murowany kościół sanktuaryjny został konsekrowany pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w dniu 8 września 1687 roku, przez biskupa krakowskiego Michała Oborskiego. W 1912 roku na środku dziedzińca, z myślą o liturgii odpustowej, wybudowano drewnianą kaplicę i ambonę. Obecnie została ona zastąpiona nową, wybudowaną w latach 1979-1980. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zalicza się do tzw. sanktuariów ponadregionalnych (tj. znanych daleko poza granicami diecezji). Jest to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo – wschodniej Polsce.

Najważniejszą uroczystością w sanktuarium jest obchodzony, co roku Wielki Odpust Tuchowski przypadający na miesiąc lipiec. Jest to wielkie wydarzenie, o którym świadczy ogromna ilość wiernych, którzy odwiedzają to miejsce w tym okresie. W tym czasie przybywa do Tuchowa prawie 150 tysięcy pielgrzymów. W tym roku odpust rozpoczął się 1 lipca.

inf i foto: UMWM, Sanktuarium w Tuchowie

zobacz też:

Od poniedziałku obchody tradycyjnego odpustu w Tuchowie

Tarnów - najnowsze informacje