niedziela, 6 lutego 2022 11:38

Eksperci: Tych leków nie należy stosować podczas zakażenia koronawirusem

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Eksperci: Tych leków nie należy stosować podczas zakażenia koronawirusem

W trakcie leczenia zakażenia koronawirusem najczęstszym błędem popełnianym przez pacjentów jest przyjmowanie leków na własną rękę. Eksperci alarmują, że może to pogorszyć stan zdrowia chorego.

Korzystanie z "domowych sposobów" podczas zakażenia koronawirusem jest, zdaniem doktora Michała Sutkowskiego, jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków. Takie metody w połączeniu z przyjmowanymi lekami mogą pogorszyć stan zdrowia zakażonego.

– Nie powinniśmy leczyć się w domu archaicznymi, niesprawdzonymi, sąsiedzkimi sposobami. Wiele z tych leków, którzy pacjenci biorą na własną rękę, my też stosujemy, ale w określonym połączeniu. Najczęściej nie wszystkie na raz i wtedy kiedy trzeba. Pacjenci z kolei biorą leki przeciwzakrzepowe, łączą je z wykrztuśnymi i jeszcze antybiotykami. Bardzo często jest to przyczyną późnego zgłaszania się chorych do lekarzy i później złych rokowań u tych pacjentów

– wyjaśnia w rozmowie z WP abc zdrowie lekarz.

Z kolei dr Piotr Korczyński, pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przestrzega przed przyjmowaniem leków, o których zrobiło się głośno podczas epidemii koronawirusa. Ekspert wyjaśnia, że na wywołany koronawirusem kaszel nie pomoże m.in. amantadyna czy groprinosin.

– Amantadyna jest lekiem, którego nie wolno przyjmować na własną rękę. To silny lek, który może niepotrzebnie obciążać m.in. serce. Poza tym nie ma badań, które wskazują na jego skuteczność w leczeniu COVID-19. Odradzane są także wszelkie inne leki przeciwwirusowe, takie jak np. groprinosin

– powiedział portalowi WP abc zdrowie lekarz.

Inf.: WP abc zdrowie

Polska

Polska - najnowsze informacje