piątek, 3 grudnia 2021 12:30

„Ubierz się na czarno i zapal świeczkę”. Dziś w Polsce Dzień Covidowej Żałoby Narodowej. Na czym polega?

Autor Mirosław Haładyj
„Ubierz się na czarno i zapal świeczkę”. Dziś w Polsce Dzień Covidowej Żałoby Narodowej. Na czym polega?

3 grudnia obchodzony jest Dzień Covidowej Żałoby Narodowej. Inicjatorem akcji jest psycholog Maciej Roszkowski. Sprawdzamy, jak włączyć się w obchody.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Maciej Roszkowski - psycholog i psychoterapeuta. Specjalista od jesieni 2020 r. prowadzi profil edukacyjny popularyzujący wiedzę na temat koronawirusa.

-Mimo iż mamy już 178 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii Covid-19 w Polsce, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu. Dodatkowo aktualnie znowu umiera kilkaset osób dziennie z powodu covid, a w ciągu najbliższych miesięcy umrze minimum kolejne kilkadziesiąt tysięcy osób na covid oraz z powodu przeciążenia systemu zdrowotnego w Polsce, a my każdego dnia powiększamy skalę długu zdrowotnego. Bardzo możliwa liczba nadmiarowych zgonów w Polsce to za parę miesięcy 200 tysięcy osób, co stanowi aż 0.5% ludności Polski. Co 200 osoba w Polsce będzie ofiarą pandemii i nieudolności władz w radzeniu sobie z nią. A nasze państwo nie zorganizowało i nie planuje zorganizować ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu. Dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i 3 grudnia ogłaszamy w Polsce dzień covidowej żałoby narodowej.

– wyjaśniają w mediach społecznościowych organizatorzy.

Pomysłodawcy przypadającego na 3 grudnia Dnia Covidowej Żałoby Narodowej zachęcają do włączenia się w jego obchody na różne sposoby:

  • ubierz się na czarno,
  • o godzinie 18:00 zgaś światło w domu i zapal w oknie świeczkę ku pamięci ofiar pandemii,
  • jeśli śmierć w wyniku COVID lub przeciążenia systemu zdrowia dotknęła kogoś z twoich bliskich – podziel się swoimi trudnymi emocjami, to dobry dzień do tego, by wyrazić swój smutek, żal, bezradność. Pamiętaj - to, że odczuwasz różne emocje jest całkowicie normalne,
  • przypomnij innym o skuteczności szczepionek, które zapobiegają ciężkiemu zachorowaniu oraz śmierci w wyniku zakażenia.

Inf.: Facebook

Polska

Polska - najnowsze informacje