W najnowszej, 21. edycji prowadzonego od 2003 roku zestawienia najlepszych szkół wyższych na świecie Academic Ranking of World Universities, znanej również pod nazwą Lista Szanghajska, ujęto dziewięć polskich uczelni – o dwie mniej niż w roku ubiegłym. Spośród nich najwyżej ocenione zostały Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Pierwsze miejsce niezmiennie zostało przyznane Uniwersytetowi Harvarda.
Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie publikowany jest od 2003 roku. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów oraz osobno pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowani. W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych ośrodków akademickich świata. Pozostałe wymieniane są już tylko w przybliżeniu - uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek. Co roku ocenianych jest ponad 2,5 tys. uniwersytetów, a 1000 najlepszych publikowanych.
Trzy uniwersytety ocenione najwyżej w tegorocznej edycji rankingu to kolejno Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i Instytut Techniczny Massachusetts, co oznacza brak zmian na podium. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Uniwersytet Princeton, Uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet Columbia, Kalifornijski Instytut Techniczny oraz Uniwersytet Chicagowski.
Wśród dziewięciu polskich uniwersytetów ujętych w zestawieniu tysiąca najlepszych uczelni na świecie najwyższe noty otrzymały Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski, które – podobnie jak zeszłym roku – znalazły się w czwartej setce. W rankingu znalazły się również: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsca 801–900), a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Warszawska (miejsca 901–1000).
Inf. i foto: UJ