środa, 31 stycznia 2024 09:18

Otwarto pionierskie laboratorium do walki o czyste powietrze w Krakowie!

Autor Katarzyna Domagała
Otwarto pionierskie laboratorium do walki o czyste powietrze w Krakowie!

Politechnika Krakowska właśnie otworzyła unikatowe w skali światowej Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej. To narzędzie do walki o czyste powietrze. – To największa w ostatnich latach inwestycja Politechniki Krakowskiej - strategiczna dla rozwoju uczelni, naszych naukowców i studentów, ale też niezwykle ważna dla Krakowa, Małopolski i innych części kraju – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Nowatorska, autorsko zaprojektowana infrastruktura laboratorium pozwoli specjalistom Politechniki na prowadzenie badań z zakresu inżynierii wiatrowej, inżynierii śniegowej i inżynierii środowiska, dotyczących m.in. przewietrzania miast, transportu zanieczyszczeń, dynamicznego oddziaływania na smog, systemów wymiany i regeneracji powietrza. Laboratorium, którego sercem są imponujące tunele aerodynamiczne, posłuży też do analiz wpływów środowiskowych i klimatycznych (takich jak gwałtowny wiatr, nawalne deszcze czy obfity śnieg) na konstrukcje, budynki oraz bezpieczeństwo ludzi w nich - czytamy na stronie PK.

W Laboratorium będzie można testować także innowacyjne rozwiązania dla energetyki wiatrowej, rynku materiałów i produktów budowlanych. Nowe centrum jest także gotowe do podejmowania niestandardowych wyzwań inżynierskich. Może służyć m.in. sportowcom czy służbom ratowniczym do treningu w zmiennych warunkach pogodowych.

Jedna z sal laboratoryjnych / Fot.: Jan Zych
Jedna z sal laboratoryjnych / Fot.: Jan Zych
Jedna z sal laboratoryjnych / Fot.: Jan Zych
Sala laboratoryjna / Fot.: Jan Zych 

Strategiczna inwestycja dla Krakowa, Małopolski i kraju

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej to największa w ostatnich latach inwestycja Politechniki Krakowskiej - strategiczna dla rozwoju uczelni, naszych naukowców i studentów, ale też niezwykle ważna dla Krakowa, Małopolski i innych części kraju. Możliwości badawcze laboratorium wspomogą samorządy w trudnej walce o czyste powietrze dla mieszkańców  miast i regionów – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.

Nowe laboratorium jest warte ponad 34 mln zł. Powstało przy wsparciu ze środków unijnych, pozyskanych przez uczelnię z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2020-2024. Dofinansowanie z UE to  17 460 966 zł, pozostałe środki na budowę pochodziły z budżetu Politechniki i Wydziału Inżynierii Lądowej PK (jego częścią jest nowa jednostka).

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej powstało na terenie kampusu Politechniki w Czyżynach przy al. Jana Pawła II 37. Kluczowa infrastruktura LAŚ PK to dwa duże tunele aerodynamiczne o obiegu zamkniętym, każdy wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe i zróżnicowany system wentylatorów (o oryginalnej konstrukcji i geometrii, wibroizolowanych, z konfuzorami i dyfuzorami).

Nowe laboratorium to nowoczesny, pięknie się prezentujący budynek z unikatową aparaturą badawczą autorsko zaprojektowaną przez naszych politechnicznych inżynierów, a zrealizowaną przez polskie firmy. Nikt inny na świecie nie dysponuje tak nowatorskimi i pionierskimi narzędziami badawczymi, jakie mamy teraz w Małopolsce –  zaznacza rektor PK prof. Andrzej Szarata.
Budynek Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej / Fot. Jan Zych

Budowa laboratorium ruszyła jeszcze w okresie pandemii COVID-19, jesienią 2020 roku. Z kolei oficjalne otwarcie nowego laboratorium odbyło się 30 stycznia 2024 r.

Infrastruktura badawcza jest niezwykle ważna dla każdej uczelni, a nasza właśnie zyskała wyjątkowe, unikatowe w skali...

Opublikowany przez Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki Wtorek, 30 stycznia 2024

Fot.: Politechnika Krakowska (Jan Zych)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka