środa, 26 czerwca 2024 11:57

Upały, burze, wichury a nawet grad - pogoda znów da się we znaki

Autor Marzena Gitler
Upały, burze, wichury a nawet grad - pogoda znów da się we znaki

Po dwudniowej przerwie, pogoda znów da nam się we znaki. Fala upałów, która zaczęła się we środę, potrwa co najmniej do soboty. Równocześnie prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą silne porywy wiatru, opady deszczu oraz podtopienia.

Fala upałów

Temperatura w Małopolsce w niektórych miejscach przekroczyła już 29 stopni Celsjusza, a to dopiero początek fali upałów, którą przyniosło powietrze znad Morza Czarnego.  W kolejnych dniach słupek rtęci pokaże ponad 30 stopni w cieniu!

Gorące powietrze nieuchronnie przyniesie też kolejne burze. "Nad Polskę zbliża się zwrotnikowe, upalne powietrze. W kolejnych dniach bieżącego tygodnia należy spodziewać się rozwoju popołudniowych i wieczornych burz. W środę najwyższe prawdopodobieństwo ich rozwoju obejmuje obszary podgórskie i górskie od Podkarpacia po Dolny Śląsk. W trakcie przechodzenia burz możliwe będą następujące zjawiska: Ulewne opady deszczu o wysokości do ok. 30-35 mm w ciągu godziny; Opady gradu o średnicy nie większej niż 2-3 cm; Miejscami punktowe porywy wiatru powyżej 70 km/h" - informują Polscy Łowcy Burz.

Nad Polskę zbliża się zwrotnikowe, upalne powietrze. W kolejnych dniach bieżącego tygodnia należy spodziewać się rozwoju...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 25 czerwca 2024

Alerty pogodowe wydał już Instytut Meteorologii i Gospodarki w Warszawie. Ostrzeżenia obejmują całą Polskę. W Małopolsce w północnych powiatach obowiązuje ostrzeżenie 2 stopnia w 3-stopniowej skali. "Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C." - informuje IMGW.

Powrócą burze

Upałom, zwłaszcza na południu, będą towarzyszyć burze. W Małopolsce już dziś alertem objęte są powiaty: myślenicki, suski, limanowski, nowosądecki, gorlicki, nowotarski i tatrzański, gdzie temperatura osiągnie do 28-31 stopni. Burzom miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, a lokalnie grad.

W następstwie ulew w zlewniach Małej Wisły, Soły, Skawy, Raby, górnego oraz środkowego Dunajca, Czarnej Orawy, Ropy, Wisłoki do ujścia Jasiołki, Wisłoka, Sanu do ujścia Osławy, Strwiąża (małopolskie, podkarpackie, śląskie), mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody, aż do przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W kolejnych dniach upał będzie się wzmagał. Nadal będą też prognozowane burze.

W związku z nadejściem upałów, które szczególnie odczuwalne są w mieście ponownie zamknięty został postój stały dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Zakazany jest też przejazd dorożek przez Rynek.

Jak przetrwać upały?

Podczas upałów należy dbać o odpowiednie nawodnienie. Zaleca się, aby dziennie wypijać 2 litry wody, a podczas upałów dostarczać organizmowi nawet o 1 litr więcej płynów niż zwykle. Rodzice powinni zatroszczyć się o dzieci, które należy chronić przed słońcem, zwłaszcza w porze, gdy operuje najbardziej. Konieczne są nakrycie głosy i kremy z filtrem ochronnym. Trzeba też zadbać o seniorów, szczególnie wrażliwych na gorącą pogodę.  

Praktycznych sposobów, jak uniknąć upałów w mieście, jest sporo. To m.in. unikanie wychodzenia na rozgrzane ulice i place, poruszanie się zacienioną stroną, odpoczynek wśród zieleni w parku, czy choćby wybranie się klimatyzowanym autobusem czy tramwajem do galerii handlowej, w której zwykle jest chłodniej niż w domu.

Aby ochronić mieszkania przed upałem zaleca się nie otwieranie okien i osłanianie ich kotarami lub żaluzjami. Wietrzyć można albo rano, albo wieczorem, gdy jest niższa temperatura.

Powinniśmy też zadbać o zwierzęta, zarówno te domowe, jak i żyjące na wolności, dla których można wystawić na trawnikach albo w cieniu poidełka z czystą wodą.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka