poniedziałek, 28 sierpnia 2023 15:06

Uroczystości 81. Rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

Autor Patryk Trzaska
Uroczystości 81. Rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

W dniu 27 sierpnia 2023 r. na Rynku Górnym w Wieliczce odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości. Pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 1942 roku złożono kwiaty, następnie na cmentarzu żydowskim w Wieliczce zapalono znicze i modlono się za zmarłych pod pomnikiem poświęconym ofiarom zagłady wielickich Żydów. Uczestnicy mieli też możliwość odwiedzenia wielickiej synagogi.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreślił potrzebę zachowania pamięci o ofiarach: „Chcielibyśmy zatrzymać wszystkie ulice i wszystko, co się dzieje wokół, ale to niemożliwe. To, co wydarzyło się w tym miejscu przed laty nie zatrzymało świata, a przecież było czymś trudnym do wyobrażenia. Od wielu lat przychodzimy na wielicki rynek, by uczcić ostatnie minuty życia mieszkańców Wieliczki i okolic pochodzenia żydowskiego i trudno nam wyobrazić sobie te tragiczne chwile, ale prawda jest taka, że minione lata nauczyły nas, że w dzisiejszym świecie człowiek dla drugiego człowieka także może być bandytą. Nie zmienimy rzeczywistości, ale poprzez obecność dzisiaj wyrażamy nasz szacunek wobec ofiar.” Burmistrz podkreślił również, że w czasie okupacji niemieckiej wielu wieliczan z narażeniem życia ratowało skazanych na zagładę Żydów.

#Wieliczka Pamiętamy..

#Wieliczka Pamiętamy..

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Niedziela, 27 sierpnia 2023

Burmistrz otworzył czarną księgę z nazwiskami 4100 Żydów z Wieliczki, aby wspomnieć te konkretne osoby i w ten sposób oddać im cześć.

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Helena Jakubowicz, której rodzina mieszkała w Wieliczce i zginęła podczas zagłady w sierpniu 1942 r., podziękowała władzom miasta oraz mieszkańcom za pamięć o tragedii ludności żydowskiej.

#Wieliczka #Pamiętamy 81. #Żydów Rocznica zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, złożenie kwiatów przy...

Opublikowany przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Niedziela, 27 sierpnia 2023

Na uroczystościach obecni byli m.in.  przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, władze samorządowe, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy Wieliczki.

fot. UM Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka