sobota, 6 lutego 2021 18:04

Uwaga, nowy atak zimy. Może spaść prawie pół metra śniegu!

Autor Tomasz Stępień
Uwaga, nowy atak zimy. Może spaść prawie pół metra śniegu!

– Od niedzieli intensywnie sypnie śniegiem – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Będą zawieje i zamiecie śnieżne, mróz, marznący deszcz, a wielkość opadów to nawet 50 centymetrów w ciągu doby. Najbliższe dni obfitować będą nad Polską w bardzo dynamiczną pogodę, pełną niebezpiecznych zjawisk, takich jak intensywne opady śniegu, dające przyrost pokrywy śnieżnej niemal o pół metra, zawieje śnieżne, marznący deszcz, czy silny mróz.

– Uwaga na trudne warunki pogodowe! – apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. I ostrzega przed silnym mrozem, opadami marznącymi, zawiejami i zamieciami i intensywnymi opadami śniegu. Według prognoz, najpoważniejsza sytuacja będzie na południu kraju. Tam spadnie najwięcej śniegu. Należy spodziewać się utrudnień komunikacyjnych i braku dostaw prądu.

Najmocniej popada na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - do 40 cm/24h. Ale bardzo trudna sytuacja będzie też w województwach małopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, a także części mazowieckiego i wielkopolskiego. Tu prognozy mówią o opadach rzędu 30 cm/24h. Może też dojść do awarii energetycznych. W części powiatów woj. lubelskiego i podkarpackiego został uruchomiony alert RCB.

Jeszcze dziś w nocy Polska pozostawać będzie pod wpływem klina wyżowego, który przyniósł bezchmurną pogodę nad znaczny obszar kraju. Brak chmur nad  północno-wschodnią połową Polski spowoduje w nocy znaczny spadek temperatury, która minimalne wartości osiągnie na Podlasiu do -23°C.

Na południu kraju zacznie zaznaczać się z kolei strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która przez najbliższe dni odpowiadać będzie za występowanie intensywnych opadów śniegu w południowej Polsce. Duża ilość śniegu w połączeniu z porywistym wiatrem będzie powodować bardzo trudne warunki, zwłaszcza na drogach. Najwięcej śniegu spadnie w pasie od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk. Tam od niedzielnego poranka do wieczora w poniedziałek spadnie miejscami do 35-45 cm śniegu. Nieco mniejsza suma opadów śniegu prognozowana jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – do 30 cm.

Opadom śniegu towarzyszyć będzie silniejszy wiatr, osiągający w porywach okresami do 65 km/h i powodujący zawieje, a miejscami również zamiecie śnieżne oraz znaczne ograniczenie widzialności. Na krańcach południowo-wschodnich już od niedzieli opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz marznący, powodujący gołoledź, więc na drogach może zrobić się bardzo ślisko.

Pogoda uspokoi się dopiero we wtorek, ale od środy powrócą znów silne mrozy, więc na całkowitą stabilizację nie możemy liczyć w najbliższym czasie.

info: IMGW

Małopolska - najnowsze informacje