środa, 20 października 2021 14:53

Uzbrojony napastnik wtargnął do NCK. Na szczęście… to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA]

Autor Tomasz Stępień
Uzbrojony napastnik wtargnął do NCK. Na szczęście… to tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA]

Kontrterroryści, negocjatorzy, służby ratunkowe i… sporo gapiów. Takie ćwiczenia są konieczne. I najlepiej w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

– Około godziny 9, po wtargnięciu do budynku osoby uzbrojonej, uruchamiane zostają przez pracowników budynku właściwe dla powstałego zagrożenia procedury, a następnie powiadamiane odpowiednie służby, które zabezpieczają teren, podejmują akcję negocjacyjną, ewakuacyjną oraz ratowniczą. W trakcie prowadzonych działań, poszkodowani przewożeni są na oddział ratunkowy jednego z krakowskich szpitali, gdzie udzielana im jest niezbędna pomoc medyczna – taki był scenariusz kilkugodzinnych ćwiczeń Policji i innych służb, które odbyły się dzisiaj w Nowohuckim Centrum Kultury. Takie ćwiczenia pozwalają nie tylko na sprawdzenie sprawności przeprowadzenia działań ale również ich dopracowanie  na wypadek wystąpienia realnych zdarzeń.

Główny motyw dzisiejszych manewrów to zagrożenie terrorystyczne spowodowane wtargnięciem uzbrojonego napastnika do NCK. W działaniach, oprócz funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uczestniczyli również policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie oraz policjanci z grupy negocjacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a także służby ratunkowe straży pożarnej, pogotowia oraz straży miejskiej. Celem ćwiczeń była weryfikacja funkcjonalności procedury postępowania podczas zdarzeń masowych i katastrof oraz doskonalenie łączności i wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi służbami.

Info i fot: Małopolska Policja

Kraków

Kraków - najnowsze informacje