sobota, 14 sierpnia 2021 06:59

Veto dla ustawy Lex Izera! -Kolejna kontrowersyjna ustawa.

Autor Artykuł partnera
Veto dla ustawy Lex Izera! -Kolejna kontrowersyjna ustawa.

Koalicja Klimatyczna oraz Młodzieżowy Strajk  Klimatyczny wzywają prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania Lex Izera. W  ocenie organizacji pozarządowych i ruchów społecznych, przegłosowana  przez Sejm ustawa musi trafić do kosza, gdyż całkowicie lekceważy kryzys  klimatyczny i otwiera furtkę do wycinki lasów.

Rządowy projekt ustawy tzw. Lex Izera ma umożliwić zamianę  lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w  zarządzie Lasów Państwowych na inne nieruchomości. W ocenie Koalicji  Klimatycznej, ustawa całkowicie ignoruje postępujący kryzys klimatyczny oraz przyrodniczy i będzie się przyczyniać do ich pogłębienia. Naukowcy nie mają wątpliwości, że lasy pomagają w adaptacji do zmiany klimatu i dlatego każde drzewo jest na wagę złota.

– Dwa dni po publikacji raportu Międzyrządowego  Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w bardzo obrazowy sposób  ostrzega światowych przywódców i nas wszystkich przed katastrofą  klimatyczną, Sejm przyjął Lex Izera, czyli ustawę pozwalającą karczować  lasy i budować na ich miejscu np. fabryki. W momencie, gdy światowi  przywódcy reagują na wnioski płynące z raportu, w polskim sejmie  głosowana jest ustawa, która będzie niszczyć polskie lasy – to cenne  dobro, które może wspierać nas w walce o bezpieczną przyszłość. Głosami  Zjednoczonej Prawicy oraz posłów z Kukiz15 i kilku posłów niezależnych  otwiera się kolejną furtkę pozwalającą na niszczenie przyrody. Rządzący  muszą wreszcie przestać robić pozorowane ruchy i projekty propagandowe.  Dość ignorowania głosu najwybitniejszych naukowców i naukowczyń z całego  świata. Apelujemy do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy o zawetowanie tej  szkodliwej ustawy! – podkreśla Anna Ogniewska, Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

– Skandaliczny i niedopuszczalny był proces  procedowania ustawy Lex Izera, który całkowicie pominął konsultacje  społeczne i głos organizacji pozarządowych. W dobie pogłębiającego się  kryzysu klimatycznego, którego katastrofalne skutki coraz częściej  bezpośrednio doświadczają także Polki i Polaków, polski Sejm przepchnął  ustawę, która jest jawnym zagrożeniem dla polskiej przyrody, ochrony  bioróżnorodności i klimatu. W Polsce mamy do dyspozycji  tysiące hektarów zdegradowanych terenów poprzemysłowych, tymczasem rząd  zamierza wyciąć setki hektarów lasu pod swoje inwestycje. Prezydent  Andrzej Duda specustawę może jedynie wyrzucić do kosza. Jej podpisanie  byłoby działaniem antynarodowym, wbrew woli społeczeństwa – komentuje Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej

– W obliczu katastrofy klimatycznej i  tego, co o niej wiemy z najnowszego raportu IPCC, trzeba powiedzieć  jasno - nie ma już miejsca ani czasu na inwestycje realizowane kosztem  dzikiej przyrody. Rola lasów w powstrzymaniu zmiany klimatu i adaptacji  do jej skutków jest nieoceniona, szczególnie, gdy mówimy o lasach  ochronnych, rozmieszczonych wokół dużych aglomeracji miejskich. Nie ma  takiej inwestycji, która mogłaby usprawiedliwiać wycinkę 1250 ha lasu.  Prawo powinno służyć jak najszybszemu zmniejszeniu emisji gazów  cieplarnianych oraz zatrzymaniu utraty bioróżnorodności, a nie  popychaniu nas na skraj przepaści  – mówi Monika Stasiak ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

– Już w listopadzie światowi przywódcy wezmą  udział w COP26 w Glasgow. Będą podejmować kluczowe decyzje w dziedzinie  ochrony klimatu, bezpośrednio mające wpływ na nasze zdrowie i życie  teraz i w przyszłości. Najnowszy raport IPCC nie pozostawia złudzeń, że  tylko radykalna redukcja gazów cieplarnianych może uchronić nas przed  coraz częstszymi i dłuższymi śmiercionośnymi falami upałów i pożarami,  kolejnymi rekordami temperatur, gwałtownymi powodziami czy  niszczycielskimi wiatrami. A nasi decydenci zamiast rozpocząć  natychmiastowe odchodzenie od paliw kopalnych, tak aby całkowicie  zaprzestać spalania węgla do 2030 roku, a  niewiele później także od  gazu i ropy, to dodatkowo chcą bezkarnie wycinać drzewa, które spełniają  tak ważną rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Władza przyzwyczaja  nas, że jest w stanie wszystko przegłosować pod dyktando, ale nie może  być przyzwolenia dla degradacji przyrody i wycinek lasów. Miejmy  nadzieję, że Prezydent rzeczywiście okaże się twardy i zawetuje Lex  Izera – mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej

Do zawetowania Lex Izera wzywa także Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

– W dobie zmiany klimatu i kryzysu  bioróżnorodności, takie specustawy jak Lex Izera stawiają lasy i naszą  przyszłość na ostrzu noża. Lasy to sojusznicy w walce z kryzysem  klimatycznym. Zgoda na wycinanie ich pod fabryki jest aktem kompletnej  irracjonalności rządzących. Nie ma zgody na ignorowanie głosu  społecznego i na takie wyniszczanie naszej polskiej przyrody. Zyski  kilku przedsiębiorstw i grup politycznych nie mogą stać wyżej niż  dobrobyt natury i bezpieczeństwo nas wszystkich. Wzywamy wobec tego  Prezydenta Dudę do zawetowania tej skrajnie szkodliwej i przykrej  ustawy, zagrażającej polskim lasom. Oby Prezydent nie okazał podobnej  ignorancji – zaznacza Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Eksperci zwracają uwagę, że Lex Izera dotyczy teoretycznie 1250  hektarów lasów w Jaworznie i Stalowej Woli. Jednak w praktyce uchyla  furtkę do katastrofalnej praktyki: traktowania przyrody nie jako  wspólnego dobra, które powinniśmy chronić, a jako obszarów, które można  bez problemu wykarczować i zniszczyć dla czyjegoś zysku.

Lex Izera to kolejny bardzo zły sygnał w obliczu kryzysu  klimatycznego i przyrodniczego. Społeczeństwo wyraźnie chce  natychmiastowej zmiany polityki w kwestii ochrony przyrody oraz klimatu i  z pewnością zapamięta tę ponurą decyzję polskiego Sejmu oraz  niszczycielski projekt rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Wzywamy  prezydenta RP Andrzeja Dudę do zawetowania szkodliwej dla Polski ustawy.

Wpisy w naszych mediach społecznościowych:

Twitter
Facebook
Instagram
Polecamy także Państwa uwadze: Dość kłamstw o kryzysie klimatycznym, dość ignorowania nauki!

Dominik Olędzki rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej

Ekologia - najnowsze informacje