czwartek, 1 lutego 2024 10:59

W jego sklepie zoologicznym przeżywały gehennę. Zapadł wyrok ws. znęcania się nad zwierzętami w Nowym Sączu i Limanowej

Autor Patryk Trzaska
W jego sklepie zoologicznym przeżywały gehennę. Zapadł wyrok ws. znęcania się nad zwierzętami w Nowym Sączu i Limanowej

Miesiącami znęcał się nad swoimi zwierzętami w sklepie zoologicznym. Często trzymał je w klatkach bez dostępu do wody czy jedzenia. Wiele z nich inspektorzy TOZ-u znaleźli martwe bądź okaleczone. Teraz zapadł prawomocny wyrok w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał wyrok, który zapadł z pierwszej instancji.

W 2020 roku TOZ ujawnił szereg nieprawidłowości, podczas kontroli w sklepach zoologicznych na terenie Limanowej i Nowego Sącza. Znaleziono w nich martwe i okaleczone zwierzęta. Dodatkowo inspektorzy ustalili, że zwierzęta były przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach. Często zamykano je w klatkach bez dostępu do jedzenia czy wody.

Właściciel sklepów został nieprawomocnie skazany m.in. na 8 miesięcy więzienia, grzywnę i zakaz prowadzenia sklepów zoologicznych oraz posiadania zwierząt, jednak jego prawnicy złożyli apelację w tej sprawie. Teraz poznaliśmy ostateczny finał tej sprawy.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał w mocy wyrok wydany w pierwszej instancji. Skazany odbędzie karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Do tego będzie musiał uiścić 10 tysięcy złotych na rzecz Skarbu Państwa, 10 tysięcy złotych nawiązki na rzecz TOZ oraz zapłacić grzywnę 250 stawek dziennych po 25 złotych każda.

Nie będzie mógł prowadzić działalności związanej z nadzorowaniem i prowadzeniem sklepów zoologicznych przez 10 lat. Otrzymał zakaz posiadania wszelkich zwierząt na okres 5 lat. Musi również zapłacić grzywnę 250 stawek dziennych po 25 złotych każda, uiścić 10 tysięcy złotych na rzecz Skarbu Państwa, 10 tysięcy złotych nawiązki na rzecz TOZ i ponad 2 tysiące złotych wydatków

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał dziś w mocy karę 8 miesięcy pozbawienia wolności względem właściciela sklepów zoologicznych, które prowadził m.in. w Nowym Sączu. Wyrok jest prawomocny. Ten sam człowiek (kilkanaście dni temu) został skazany za kolejne czyny. Otrzymał wówczas 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Wyrok skomentowało w swoich social mediach Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju. "Bardzo się cieszymy, że Sądy coraz częściej zaczynają dostrzegać znęcanie się nad gadami, płazami, ptakami, a nawet tak ja w naszej sprawie, dostrzegają znęcanie się nad rybami, pająkami i za te czyny, wymierzają kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Tym samym każdy kto znęca się nad zwierzętami musi wiedzieć, że za swoje czyny może trafić do więzienia!  Niech ten wyrok będzie przestrogą dla nieuczciwych właścicieli oraz pracowników sklepów w których przebywają i są oferowane do sprzedaży zwierzęta. Nie ma przyzwolenia na łamanie praw zwierząt, a za znęcanie się nad nimi są orzekane kary pozbawienia wolności! Nasze Towarzystwo stoi na stanowisku, że w sklepach zoologicznych nie powinno być żadnych zwierząt. Nie tylko jako "towar" oferowany do sprzedaży ale też jako "tzw. ekspozycja". Uważamy, że jeżeli zwierzęta muszą być sprzedawane, to powinny to robić hodowle które się specjalizują w danym gatunków zwierząt. Hodowca zajmujący się profesjonalnie danym gatunkiem posiada niezbędną wiedze na temat tego gatunku i wie jakie ma on potrzeby – napisał TOZ.

Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.

Fot. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Krynicy-Zdroju

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka