poniedziałek, 20 września 2021 12:00

W Kalwarii rozpoczęły się badania kliniczne nad amantadyną. Czy powtórzy się scenariusz z Lublina?

Autor Mirosław Haładyj
W Kalwarii rozpoczęły się badania kliniczne nad amantadyną. Czy powtórzy się scenariusz z Lublina?

Kalwaria Zebrzydowska chce pomóc w badaniach nad amantadyną - potencjalnym lekiem wspierającym leczenie osób zakażonych koronawirusem. Jak? Przede wszystkim znajdując chętnych, którzy - po zakażeniu - chcieliby poddać się takiej terapii.

"Świeże" zakażenie - nie starsze niż 5 dni i potwierdzone wynikiem z laboratorium, jeden lub kilka z następujących objawów: gorączka, kaszel, bóle mięśni, łagodna duszność, ból w klatce piersiowej, biegunka, nudności, wymioty, brak węchu, brak smaku, ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa. To podstawowe warunki, aby być zakwalifikowanym do programu, który prowadzi Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kalwarii Zebrzydowskiej. W jego ramach zakład przeprowadza badania kliniczne (III fazy) pod nazwą „Zastosowanie amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2”.

Centralną jednostką prowadzącą badania jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 z siedzibą w Lublinie pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Warto nadmienić, iż rok temu Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty zarekomendował kierownictwu SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej przystąpienie do współpracy z prof. Rejdakiem w sprawach leczenia chorych na Covid-19 amantadyną.

– Proces przystąpienia do programu był długotrwały nie tylko z powodu zapoznania się procedurą medyczną, ale także z powodu iż nasza Przychodnia Zdrowia potrzebowała sprawdzonego partnera w postaci Szpitala, który zabezpieczyłby proces leczenia

– mówi Burmistrz Augustyn Ormanty i dodaje:

– Tym partnerem okazał się dla nas Szpital w Suchej Beskidzkiej, który nie odwrócił się od możliwości wypracowania alternatywy dla szczepień i możliwości leczenia osób już zakażonych. Muszę podkreślić, iż podczas rozmów i opracowaniu dokumentacji medycznej oraz prawnej pełną pomocą służył nam prof. Rejdak. Jest to wzór profesjonalizmu i żywy przykład jak spełniać przysięgę Hipokratesa.

Planowane badanie kliniczne dotyczy oceny skuteczności amantadyny w zapobieganiu progresji COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej i jej następstw neurologicznych. O wszelkich dodatkowych zasadach i prawach pacjenta będą udzielać odpowiedzi lekarze SPZOZ.

Będą chętni?

Badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu Covid-19 prowadzone są również w Lublinie, pod kierownictwem wspomnianego już prof. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii tamtejszego Uniwersytetu Medycznego. Na razie w projekcie udział wzięło 200 osób, ale, jak podaje portal rp.pl, tylko kilkudziesięciu zakażonych spełniało kryteria wymagane w protokole działań.

– Mamy za mało osób na obecnym etapie, aby dokonać finalnej analizy. Szkoda, że badania nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu Covid-19 rozpoczęły się dopiero pod koniec maja 2021 roku. Cieszę się, że mimo wszystko Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na sfinansowanie takiego badania. Jest to pierwsze badanie na świecie. Niestety z powodu braku badań klinicznych trudno było wnioskować co do jej zastosowania w Covid-19. Wiadomo jednak, że w naszym kraju lek przyjmowało kilkadziesiąt tysięcy osób w kontekście infekcji

– powiedział w rozmowie z rp.pl prof. Rejdak.

Harmonogram projektu zakłada, że badania będą prowadzone do kwietnia 2022 roku.

Co zrobić, żeby wziąć udział w badaniu?

Do wzięcia udziału w badaniach, kwalifikację będą przeprowadzać lekarze zatrudnieni w SPZOZ w Kalwarii Zebrzydowskiej. Udział w projekcie i podawanie amantadyny jest bezpłatne!

Zasady udziału w badaniach klinicznych nad amantadyną (jako leku w zapobieganiu i leczeniu objawów COVID)

Są to badania kliniczne. Oznacza to, że aby wziąć w nich udział należy spełnić poniższe warunki:

1. Mężczyźni i kobiety w wieku 18 lat i starsi.

2. Potrafiące udzielić świadomej zgody.

3. Posiadające potwierdzony wynik pozytywny na SARS-CoV-2 w ciągu 5 dni od daty wystawienia wyniku (według raportu laboratorium).

4. Pacjenci z jednym lub kilkoma z następujących objawów: gorączka, kaszel, bóle mięśni, łagodna duszność, ból w klatce piersiowej, biegunka, nudności, wymioty, brak węchu, brak smaku, ból gardła, przekrwienie błony śluzowej nosa.

5. Pacjenci, którzy podczas wstępnego badania przesiewowego zgłoszą co najmniej jeden a nie więcej niż 3 z następujących czynników ryzyka pogorszenia stanu klinicznego: wiek ≥40, otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby płuc (np. astma, POChP), zaburzenia immunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń), choroby neurologiczne: np. stan po odległym udarze lub urazie mózgu, stwardnienie rozsiane, otępienie i inne schorzenia neurozwyrodnieniowe).

6. Pacjenci hospitalizowani lub ambulatoryjni z powodu spełnienia powyższych kryteriów i wymagający obserwacji w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych.

Inf.: UG Kalwaria Zebrzydowska, rp.pl
Fot.: UG Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje