wtorek, 6 września 2022 10:51

W Myślenicach zgasną lampy uliczne? Ceny wymuszają zmiany

Autor Patryk Trzaska
W Myślenicach zgasną lampy uliczne? Ceny wymuszają zmiany

Rosnące drastycznie ceny energii elektrycznej, węgla i gazu to problem dla odbiorców indywidualnych, przedsiębiorców, ale też dla jednostek samorządu terytorialnego. Nie inaczej jest w przypadku Miasta i Gminy Myślenice, gdzie z powodu rosnących kosztów energii elektrycznej czas świecenia lamp ulicznych zostanie mocno skrócony.

Szczególnie podwyżki cen prądu, wymuszają na gminach wprowadzanie oszczędności. Z tego powodu w Gminie Myślenice wzorem innych samorządów wprowadzi czasowe ograniczenia funkcjonowania oświetlenia ulicznego.

Lampy oświetlające drogi na terenie Myślenic światła uliczne będą wyłączane pomiędzy godziną 23.30 a 5 rano. Jak przekonuje Miasto, dzięki temu działaniu już w okresie do końca 2022 r. pozwoli to zaoszczędzić co najmniej 100 tysięcy złotych. Ograniczenia nie będą dotyczyć, przejść dla pieszych i kluczowych miejsc na terenie gminy.

Dla porównania, koszty energii za cały 2018 r. wyniosły ponad 436 tysięcy zł, ale kilowatogodzina energii elektrycznej kosztowała wtedy gminę ok. 26 groszy. W 2022 r. Gmina Myślenice rozliczania  są już po stawce ponad 50 groszy za kilowatogodzinę energii elektrycznej.

Przed nami rozstrzygnięcie przetargu na kolejny rok, a rynkowy koszt kilowatogodziny jest na poziomie 2,5 zł i z dużym prawdopodobieństwem wzrośnie, co stanowić będzie gigantyczny obciążenie dla budżetu.

Podejmowane są starania o wymianę starego oświetlenia ulicznego na energooszczędne i jeżeli uda się wykonać modernizację to czas świecenia zostanie ponownie wydłużony.

inf./fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje