wtorek, 22 lutego 2022 03:01

3 stopień alarmowy CRP. "Spodziewamy ataków cybernetycznych"

Autor Marzena Gitler
3 stopień alarmowy CRP. "Spodziewamy ataków cybernetycznych"

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził w poniedziałek 3 stopień alarmowy CRP. To reakcja na cyberataki na Ukrainie.  

Premier RP podpisał podwyższenie poziomu zagrożenia cybernetycznego do poziomu CHARLIE-CRP – poinformował w poniedziałek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller. To jest trzeci z czterech poziomów zagrożenia w cyberprzestrzeni – dodał.

Rzecznik wyjaśnił, że podwyższenie tego poziomu oznacza, że podwyższony jest poziom działań, jeżeli chodzi o monitoring tego, co się dzieje w sieci.

"Wszystkie osoby muszą być na miejscu, jeżeli chodzi o bieżącą weryfikacje sprzętu infrastruktury krytycznej" – mówił. "Wewnątrz instytucji, które mają własne procedury też jest ten stopień podwyższony odpowiednio do typu infrastruktury" – poinformował.

"Spodziewamy się, zresztą widzimy już te próby, ataków cybernetycznych, które mogłyby np. spróbować zakłócić działanie sieci internetowej, potencjalnie również sieci energetycznych oraz różnego rodzaju sieci krytycznych" – wskazał Müller. "Widzieliśmy takie ataki na Ukrainie, w związku z tym też podwyższony poziom w Polsce" – wyjaśnił.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązuje na terenie Polski od godz. 21 21 lutego do 4 marca. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Od połowy lutego w całym kraju obowiązywał stopień alarmowy ALFA-CRP. Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

fot. Pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje