poniedziałek, 31 stycznia 2022 13:00

W Proszowicach zbierano dla WOŚP. Wynik robi wrażenie

Autor Norbert Kwiatkowski
W Proszowicach zbierano dla WOŚP. Wynik robi wrażenie

– Wspólnie udowodniliśmy, że warto przejrzeć na oczy, rozejrzeć się wokół siebie i dostrzec Tych, którzy potrzebują Naszej pomocy – piszą organizatorzy 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Proszowicach, czyli Centrum Kultury i Wypoczynku.

W tym roku Orkiestra grała dla okulistyki dziecięcej i stąd hasło Finału: „Przejrzyj na oczy”. Każdego roku w Polsce na oddziałach okulistyki dziecięcej leczonych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Poza pogorszaniem się ostrości wzroku najczęstszymi problemami, z jakimi mali pacjenci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są jaskra, zaćma oraz różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Tylko w 2019 roku przeprowadzono blisko 650 operacji, z czego ponad 25% było operacjami guzów. Biorąc to wszystko pod uwagę, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zdecydowała się swój jubileuszowy – 30. Finał poświęcić zagadnieniom okulistyki dziecięcej.

Duży kamyczek do wspólnej puli Orkiestry dorzucił proszowicki sztab, który znajdował się w Centrum Kultury i Wypoczynku. – Grając dla WOŚP podczas tegorocznego finału, udało nam się zebrać na poczet fundacji, póki co 73 923,19zł – piszą WOŚP-owi aktywiści. Ale to nie koniec. Do zebranej sumy doliczone zostaną jeszcze rozliczenia pozostałych Wolontariuszy oraz kwoty zebrane z licytacji. – To wszystko nie udałoby się, gdyby nie Wy! Dziękujemy Wolontariuszom, ich Opiekunom oraz osobom, które wsparły zbiórkę dorzucając swoją "cegiełkę" do puszek kwestujących Wolontariuszy – pisze sztab WOŚP-u w Proszowicach.

Kwota deklarowana na zakończenie 30. Finału WOŚP to 136 282 325 PLN! To więcej, niż w ubiegłym roku! Czy więc Fundacja WOŚP znów pobiła rekord? Tak, jeśli chodzi o kwotę deklarowaną, natomiast na ostateczny wynik zbiórki musimy jeszcze poczekać!

Wiadomo już natomiast, że z tych pieniędzy zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt okulistyczny. Oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne – to urządzenia, które szpitale wskazują najczęściej jako niezbędne do przeprowadzenia sprawnej diagnostyki oraz leczenia małych pacjentów, przebywających na oddziałach okulistycznych. Dodatkowo Fundacja WOŚP planuje zakup angiografu dwupłaszczyznowego – sprzętu wykorzystywanego do leczenia najczęściej występującego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci – siatkówczaka. Do leczenia wykorzystywana jest najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda, jaką jest chemioterapia dotętnicza.

Info: Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach

Foto: ZS Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje