poniedziałek, 10 lutego 2020 15:14

W Skawinie będą pracować osobiści asystenci osób niepełnosprawnych

Autor Katarzyna Domagała
W Skawinie będą pracować osobiści asystenci osób niepełnosprawnych

Przyjedzie do domu, pomoże się ubrać, zawiezie do lekarza i nie odstąpi na krok. W Skawinie pojawi się asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, a także starszej. Do zadań asystenta będzie należała kompleksowa pomoc w codziennych czynnościach.

Zmiany w opiece nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi to efekt dołączenia UMiG Skawina do programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nazwą: “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2019 - 2020”.

To dedykowany pracownik do pomocy mieszkańcom, którzy nie są samodzielni. Asystent przyjedzie do domu niepełnosprawnej osoby, pomoże jej się ubrać, przygotować do wyjścia, a następnie będzie towarzyszył i pomagał w dojechaniu do lekarza, na rehabilitację, basen itd.

W Skawinie pojawi się trzech asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej. Obecnie trwa rekrutacja na te stanowiska. Osoba niepełnosprawna za pomoc asystenta nie zapłaci ani złotówki, ponieważ jego wynagrodzenie zostanie w stu procentach pokryte ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Asystent to kolejny krok w celu ułatwienia mieszkańcom funkcjonowania w życiu społecznym. W Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie od ponad roku funkcjonuje punkt obsługi osób starszych i niepełnosprawnych (ul. Rynek 14). W tym miejscu mieszkaniec mający problemy z samodzielnym poruszaniem, może załatwić swoją sprawę bez potrzeby chodzenia. Pracownicy urzędu sami zajmą się tematem i przyniosą niezbędne do podpisania dokumenty. Punkt obsługi jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy wejściu z tyłu budynku (od strony parkingu) znajduje się także dzwonek, za pomocą którego można wezwać pomoc.

Aby skorzystać z usług asystenta, osoby starsze i niepełnosprawne mogą:

  • Zadzwonić: 12 277 01 00 lub 604 770 101;
  • Napisać maila: t.gladys@gminaskawina.pl.

Info, foto: gminaskawina.pl

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje