wtorek, 6 kwietnia 2021 08:23

Małopolska. W święta przestrzegaliśmy obostrzeń? Policja ponad 60 razy interweniowała w sprawie parafii

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska. W święta przestrzegaliśmy obostrzeń? Policja ponad 60 razy interweniowała w sprawie parafii

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita był gościem porannej rozmowy w Radiu Kraków. - Tendencja jest niepokojąca, miejsc covidowych w szpitalach w Małopolsce szybko ubywa– mówił. 2-3 najbliższe dni mają być szczytem fali hospitalizacji. W rozmowie ze stacją odniósł się także do kwestii przestrzegania przez Małopolan obostrzeń w czasie świąt Wielkanocnych.

- Pomiędzy dniem wczorajszym i dzisiejszym, tylko w szpitalu Expo, ilość pacjentów wzrosła o 24. Na to byliśmy przygotowani. Praca została wykonana przez personel, dyrektora, prezesa. Widzimy i tego się obawiamy, że 2-3 najbliższe dni to będzie fala szczytu hospitalizacji. W Małopolsce na dzisiaj mamy ponad 534 dostępne łóżka. Ruch karetek jest płynny– mówił Łukasz Kmita w rozmowie z Radiem Kraków. Według przekazanych przez niego informacji, w Małopolsce jest jeszcze kilkanaście wolnych respiratorów. Rozpoczęły się także rozmowy z kolejnymi placówkami, których celem będzie zwiększenie bazy łóżek respiratorowych. - Potencjał tych miejsc musi wzrastać – stwierdził wojewoda.

Małopolska: Zostało 14 wolnych respiratorów
Rożnie liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia Sars-Cov-2 w województwie małopolskim. Coraz mniej jest dostępnych respiratorów

Dziś do Ministerstwa Zdrowia trafić mają rekomendacje dotyczące utworzenia w Małopolsce punktów szczepień masowych. Takich ma powstać w naszym województwie około 80. - Każdy chce pojechać do Krynicy, Zakopanego, Szczawnicy, żeby cieszyć się górami. Receptą na to są szczepienia. Marszałek zapowiedział wykorzystanie infrastruktury marszałkowskiej. To na przykład szpital Jana Pawła II, Rydygiera, Dietla. W Małopolsce proces szczepień pójdzie bardzo sprawnie – mówił Łukasz Kmita.

Zapytany został także o statystyki, dotyczące stosowania się do zasad reżimu sanitarnego w trakcie minionych świąt Wielkiej Nocy. - Mam informację dotyczącą zgłoszeń parafii, że były nieprzestrzegane obostrzenia. Małopolska policja od 1 do 5 kwietnia miała 63 takie interwencje. Nie wszystkie były potwierdzone. 3 sprawy trafiły do sądu, 6 wniosków do sądu, 6 notatek do inspekcji sanitarnej, 5 pouczeń. W święta pokazaliśmy w znacznej mierze odpowiedzialność. Cieszy mnie informacja, że święta były bezpieczne – dodał wojewoda.

Wielkanoc 2021 podsumowała już Małopolska Policja. Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych i zdarzeń w ruchu pokazuje, że na drogach w regionie stan bezpieczeństwa był na porównywalnym poziomie. jak w roku ubiegłym. W okresie od 1 do 5 kwietnia 2021 roku odnotowano 18 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 19 zostało rannych.

Do wypadków śmiertelnych doszło w Wielki Czwartek, 1 kwietnia 2021 roku, około godz. 20:20, w miejscowości Zabagnie niedaleko Wolbromia. - 46 – leni kierujący pojazdem marki Skoda na prostym odcinku drogi potrącił 63-letnią pieszą, poruszającą się lewą stroną drogi, która zatoczyła się bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej piesza poniosła śmierć na miejscu. Zdarzenie miało miejsce poza obszarem zabudowanym, piesza nie posiadała elementów odblaskowych - informuje mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy KWP w Krakowie.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Wielką Sobotę, 3 kwietnia 2021 roku około godz. 7:40, na autostradzie A4. 68-letnia kierująca pojazdem marki Mercedes, jadąc prawym pasem ruchu, najechała na tył naczepy ciągnika siodłowego. W wyniku zdarzenia kobieta poniosła śmierć na miejscu.

Kraków. Tragiczny wypadek na obwodnicy miasta. Nie żyje kobieta
Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło na obwodnicy Krakowa, między węzłami Kraków Tyniec i Kraków Skawina. Autostrada A4 w kierunku Rzeszowa była całkowicie zablokowana.

- Policjanci podczas tegorocznych Świat Wielkanocnych wyeliminowali z ruchu 38 nietrzeźwych kierujących. W okresie od 2 do 5 kwietnia nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało 1782 małopolskich policjantów ruchu drogowego - dodaje Gleń.

koronawirus najnowsze informacje

fot. ilustracyjne/pixabay

Małopolska - najnowsze informacje