środa, 7 lipca 2021 06:37

W Szczurowej powstanie tężnia solankowa! Będzie dostępna za darmo

Autor Mirosław Haładyj
W Szczurowej powstanie tężnia solankowa! Będzie dostępna za darmo

Mieszkańcy nie będą już musieli jechać do Bochni czy Wieliczki, a tym bardziej nad morze, by móc pooddychać jodem! W Szczurowej powstanie tężnia solankowa wytwarzająca specyficzny mikroklimat, którym możemy cieszyć się nam Bałtykiem. Na budowę obiektu samorząd otrzymał dofinansowanie z Województwa Małopolskiego.

Podczas lipcowej sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego Radni województwa podjęli uchwałę w sprawie przeznaczenia 2,5 mln zł na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych. Ponad 114 tysięcy złotych trafi do naszej gminy. Dzięki środkom własnym gminy oraz dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w Parku Kępińskich powstanie tężnia solankowa, która będzie nowym miejscem do odpoczynku na mapie gminy.

Tężnie solankowe pomagają w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Wójt Gminy Szczurowa Zbigniew Moskal podkreśla, że tego typu urządzenie pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców gminy

-  Nasza tężnia solankowa będzie również ciekawym punktem na turystycznej mapie regionu. Mamy nadzieję, że będą ją odwiedzać rowerzyści, którzy tak licznie korzystają ze ścieżek i tras rowerowych biegnących po naszej gminie

- mówi wójt Zbigniew Moskal.

Planowana tężnia będzie znajdować się w altanie wybudowanej na planie ośmiokąta. Dach altany będzie spójny z dachem dworu Kępińskich, obok którego powstanie obiekt. Tężnia będzie nasycała przestrzeń w promieniu kilku metrów jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, dzięki czemu powstały aerozol odznaczy się szczególnymi walorami zdrowotnymi. Obiekt będzie ogólnodostępny, a korzystanie z niej będzie bezpłatne.

Inf.: UG Szczurowa

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje