niedziela, 14 listopada 2021 20:59

W Tarnowie skradziono okulary z… pomnika burmistrza

Autor Tomasz Stępień
W Tarnowie skradziono okulary z… pomnika burmistrza

Tego w Tarnowie nikt się nie spodziewał. Z pomnika legendarnego burmistrza miasta Tadeusza Tertila, nazywanego „burmistrzem niepodległości” zniknęły… okulary.

Burmistrz miasta Tadeusz Tertil nosił charakterystyczne pince-nez, czyli binokle, okulary trzymające się na nosie dzięki specjalnie wygiętemu sprężynującemu elementowi łączącego oba szkła. W binoklach widzimy go na wielu zdjęciach z początku wieku.

I w nich został także przedstawiony na pomniku, który 30 października 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Tarnów niepodległości stanął na tarnowskim rynku, przed Pasażem im. Tadeusza Tertila. Powstał z inicjatywy Rady Osiedla Starówka, a jego twórcą jest kielecki rzeźbiarz, Arkadiusz Latos. Nie postał długo, bo już rok później zabrano go do magazynu, między innymi z powodu remontu płyty rynku. Ale pod koniec października powrócił na swoje miejsce.

Niestety legendarny burmistrz, któremu Tarnów zawdzięcza między innymi elektrownię, wodociągi czy dworzec kolejowy, nie ma szczęścia do współczesnych czasów. Całkiem niedawno z jego nosa zniknęły sławne binokle.

Rada Osiedla Starówka ma nadzieję, że to tylko zagorzały fan burmistrza Tertila zabrał je sobie "na pamiątkę". I prosi o oddanie okularów. Co więcej – za oddanie obiecuje nagrody.

– Jako że rozumiemy, że można być zafascynowanym naszym burmistrzem, w zamian za okulary oferujemy wyjątkowe wydawnictwo o burmistrzu jego obraz oraz komplet gadżetów naszej Rady – pisze Rada Osiedla Starówka.

Czy apele odniosą skutek? Miejmy nadzieję, że tak. Rada Osiedla sugeruje, że sprawa nie została jeszcze zgłoszona na policję. –  Uważamy, że czasami warto dać komuś szansę naprawić swoje nieprzemyślane zachowanie, niekoniecznie od razu karając – piszą członkowie rady. Ale jeśli to nic nie da, zniszczenie zapewne zostanie zgłoszone. A wtedy  Policjanci zapewne będą prowadzić czynności w kierunku art. 261 kodeksu karnego tj. znieważenia pomnika w zbiegu z art. 288 kodeksu karnego tj. zniszczenia, uszkodzenia mienia. Za znieważenie pomnika grozi ograniczenie wolności lub grzywna. Zniszczenie mienia zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Fot: UM Tarnów, Facebook/ Rada Osiedla Starówka

Tarnów - najnowsze informacje